Bańki mydlane w Galerii Sztuki Współczesnej

Od dzisiaj do 11 listopada zapraszamy do Galerii Sztuki Współczesnej (pl. Teatralny 12) na wystawę Marii Pinińskiej-Bereś (żyła w latach 1931-1999) zatytułowaną „Bańki mydlane”.

To wystawa jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku, wyprzedzającej swój czas rzeźbiarki i performerki, uważanej za prekursorkę sztuki o formie i przekazie wyraźnie kobiecym. Jej twórczość nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, jest delikatna i ulotna jak „bańki mydlane”, które puszczała w 1979 roku leżąc w białej sukni na białej kołdrze wśród zielonych wzniesień polodowcowych niedaleko Miastka.

Wystawa obejmie dzieła ze wszystkich okresów i nurtów twórczości, od prac studenckich po pracę, która nie została dokończona z powodu przedwczesnej śmierci artystki. Niektóre z nich nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Kuratorem jest Jerzy Hanusek.

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły