Bardzo wysoka pozycja Opola w najnowszym rankingu

Opole zajęło 4 miejsce w zestawieniu zrównoważonego rozwoju jednostek samorządu terytorialnego w kategorii miast na prawach powiatu. Zanotowaliśmy tym samym awans z 10 lokaty.

Wyróżnienie odebrał w Warszawie prezydent Arkadiusz Wiśniewski. Opole znalazło się wśród 10 najlepszych miast w kraju o najwyższym poziomie rozwoju.  Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się już po raz siedemnasty, podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”.

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii miast na prawach powiatu została Warszawa, drugi jest Rzeszów, a trzecie Świnoujście. Tuż za najlepszą trójką uplasowało się Opole. Wyprzedziliśmy tym samym takie miasta jak: Poznań, Katowice, Zielona Góra, Wrocław, Krosno i Płock. One także znalazły się w czołowej dziesiątce.

– Wyróżnienie bardzo nas cieszy. Tym bardziej, że ranking stworzyli specjaliści i jest bardzo obiektywny, gdyż bazuje na twardych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ranking pokazuje, że Opole cały czas się dynamicznie rozwija. To nie tylko sukces samorządu, ale wszystkich Opolan – podsumował Arkadiusz Wiśniewski.

Podstawą rankingu jest 15 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane GUS.

Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego. Organizatorami konferencji są: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Najnowsze artykuły