Baza potencjalnych dawców szpiku stale się powiększa. Liczy już ponad dwa miliony osób

Baza Fundacji DKMS przekroczyła dwa miliony. Ta liczba aktywnych potencjalnych dawców szpiku plasuje Polskę na 5. miejscu na świecie i 3. w Europie. To daje większą szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla osób, które walczą z nowotworami krwi i wymagają przeszczepienia szpiku, by pokonać chorobę. Cieszy to szczególnie dzisiaj – w dniu Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi.

 

Aktualnie w bazie Fundacji znajduje się 2 002 431 osób. Fundacja DKMS nie tylko rejestruje, ale i przeprowadza dawców przez całą procedurę donacji. Każdego dnia średnio czterech dawców z jej bazy przystępuje do oddania krwiotwórczych komórek macierzystych, a dziś osób, które już oddały cząstkę siebie, by ratować życie pacjentów hematoonkologicznych, jest aż 13 203. Najwięcej potencjalnych dawców zarejestrowanych w bazie zamieszkuje województwo mazowieckie (305 143), a wśród polskich miast pod tym względem przoduje Warszawa (117 551).

 

Mimo że baza potencjalnych dawców szpiku powiększa się, na świecie jest 41 milionów potencjalnych dawców szpiku, to nadal 20% pacjentów nie znajduje zgodnego „bliźniaka genetycznego”.

– Dawcy starzeją się razem z nami, więc te 2 miliony nie są na zawsze. Trzeba pamiętać również o tym, że rocznie kilka tysięcy dawców ubywa z bazy, np. ze względu na wykluczenia zdrowotne. Im większa pula, im większy rejestr, tym szanse doboru dawcy dla pacjenta są większe, skraca się czas oczekiwania i wzrasta szansa na przeżycie – dodaje prof. dr hab. n. med. Lidia Gil, Kierowniczka Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Organizowane przez Fundację DKMS donacje odbywają się w wyspecjalizowanych ośrodkach pobrania w Polsce. Obecnie fundacja współpracuje z klinikami w 8 miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gliwicach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Łodzi.

 

Fundacja DKMS stara się, aby pobranie odbyło się jak najbliżej miejsca zamieszkania dawcy, ale ostatecznie o tym, w którym z ośrodków nastąpi donacja, decyduje dostępność miejsc w klinikach pobrania. W sytuacji gdy konieczny jest dojazd do ośrodka, Fundacja zajmuje się przejazdem dawcy z miejsca jego zamieszkania do kliniki a następnie z powrotem do domu, zapewnieniem noclegu w hotelu, a także pokryciem innych kosztów. Wszystko po to, by dawcy czuli się zaopiekowani nie tylko od strony medycznej, ale i logistycznej. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

 

 

 

 

Najnowsze artykuły