REKLAMA

REKLAMA

Opole będzie mieć znów wyższy budżet

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski i skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska przedstawili budżet Opola na 2020 rok. Zbliża się on do granicy 1,5 miliarda złotych. Precyzując dokładnie ma on wynieść po stronie wydatków 1 469 800 000. Projekt ma trafić pod obrady rady miasta na listopadowej sesji.

Budżet Opola stale rośnie – mówi prezydent Wiśniewski. – Sytuacja robi się jednak trudniejsza dla samorządów w całym kraju. Po pierwsze chodzi o zmiany w podatkach jakie wprowadził rząd. Czyli obniżenie podatku PIT z 18 do 17 procent czy też zerowa stawka podatkowa dla osób do 26. roku życia. Co do zasady, to jestem za tym, byśmy wszyscy płacili niższe podatki, ale w planowaniu budżetu miasta to jednak jest problem. Dodatkowym jest podwyższenie płacy minimalnej. Na samorządy spada coraz więcej wydatków, a przykładem tego może być podwyżka dla nauczycieli, która nie znajduje pokrycia w subwencji oświatowej, jaką dostaje miasto. W przyszłym roku z budżetu miasta musimy dołożyć 20 mln zł. Wiele znaków wskazuje na nadchodzące spowolnienie gospodarcze i to też oczywiście jest zły znak.

Do tego dochodzi kończąca się perspektywa pieniędzy z Unii Europejskiej na lata 2014-20 i to kolejny “cios” dla budżetów samorządów, a nowego podziału pieniędzy unijnych jeszcze nie ma i nie wiadomo jak on będzie wyglądał. Ze środków unijnych finansowane są głównie inwestycje.

Skonstruowanie budżetu na przyszły rok nie było sprawa prostą, ale nie mamy zamiaru rezygnować z wydatków inwestycyjnych – zaznacza prezydent Wiśniewski. – Na nie chcemy przeznaczyć prawie 458 milionów złotych. Inwestując myślimy długofalowo. Poprzez inwestycje, a samorząd Opola jest wielkim inwestorem, chcemy utrzymywać też w stabilnej sytuacji lokalny rynek pracy. 

W 2020 roku pieniądze będą przeznaczone m.in. na: na dalszą budowę centrum przesiadkowego Opole Wschodnie, rozpoczęcie budowy centrum przesiadkowego w miejscu obecnego dworca PKS, budowę Opolskiego Parku Sportu w miejsce zburzonego “Cieplaka”, rewitalizację okolicy kamionki Piast przy ul. 1 Maja, rozpoczęcie realizacji Centrum Usług Publicznych (w pobliżu skrzyżowania ulic Ozimskiej i Plebiscytowej), budowę przychodni na osiedlu Malinka czy budowę nowej sali sportowej przy szkole podstawowej nr 11 na osiedlu Chabrów. Nowym pomysłem jest wodny plac zabaw na osiedlu Armii Krajowej. Kontynuowany ma być program budowy też innych placów zabaw, a także ścieżek rowerowych.

Planowany deficyt budżetu na przyszły rok to ponad 190 mln zł. Około 173 mln zł ma pochodzić z kredytów.
Nie możemy się ich bać – mówi prezydent Wiśniewski. – Chcąc rozwijać miasto, musimy inwestować.

Opole ma cały czas bezpieczny poziom zadłużenia w stosunku do dochodów. Wyrazem tego są wysokie ratingi niezależnych agencji finansowych.

Najnowsze artykuły