Będzie kwesta na cmentarzu

Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra” już po raz drugi organizuje zbiórkę pieniędzy na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych. Zostanie ona przeprowadzona w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym na Półwsi.

Kwesta ma charakter ogólnopolski, a jej głównym organizatorem jest Fundacja Niezłomni im. Łupaszki, która prowadzi szereg działań zmierzających do ustalenia miejsc pochowania ofiar komunistycznego terroru, odnalezienia ich szczątków oraz organizacji uroczystych pochówków i upamiętnienia Żołnierzy Powstania Antykomunistycznego lat 1944-63.

Środowisko fanów Odry organizuje szereg wydarzeń upamiętniających ważne rocznice historyczne. Są to m.in.: opolska edycję biegu „Tropem Wilczym”. W tym roku podczas marcowej edycji biegu także prowadzona była kwesta na rzecz Fundacji Niezłomni.

Przy okazji zbliżających się dni, kiedy wspominamy naszych zmarłych po raz kolejny włączamy się do ogólnopolskiej kwesty – mówi Albert Ogiolda ze Stowarzyszenia Sympatyków Odry Opole. – Wierzymy, że ten okres to dobra okazja by przypomnieć o tych, którzy swoich mogił nie mają, jak choćby rotmistrz Witold Pilecki, i których nagrobków nikt nie odwiedzi w pierwszych dniach listopada.

Kwestujących wolontariuszy będzie można spotkać na cmentarzu komunalnym 1 listopada od godz. 8.00 do 20.00. Wszyscy będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem.

Najnowsze artykuły