Bez tabu. Przed nami kolejna odsłona Żywej Biblioteki

Tegoroczna edycja Żywej Biblioteki organizowana przez Stowarzyszenie Tęczowe Opole odbędzie się w środę (11.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w godzinach 15:00 – 19:00. To szansa aby poznać osoby o zupełnie innych doświadczeniach niż nasze. Nie trzeba się rejestrować, nie trzeba mieć karty bibliotecznej.

 

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog pomiędzy ludźmi. Działa tak, jak zwykła biblioteka, a książkami są osoby należące do grup, które mierzą się ze stereotypami i uprzedzeniami na swój temat.

Każdy i każda z nas ma zakorzenione negatywne nastawienie do jakiejś grupy społecznej. Podczas naszego wydarzenia będzie można zburzyć niektóre stereotypy, które siedzą w naszych głowach. Wiemy, że to wymaga odwagi zarówno od Żywych Książek, żeby dzielić się swoją historią, ale też od osób uczestniczących w wydarzeniu, żeby zmierzyć się ze swoim uprzedzeniem — tłumaczy Mikołaj Dzięciołowski – koordynator wydarzenia.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Tęczowe Opole, które dba o to, aby katalog żywych książek, które można wypożyczyć, był jak najbardziej zróżnicowany.

– Nie ma narzuconych tematów, czy tematów tabu. Celem wypożyczenia Żywej Książki jest poznanie osoby, z którą na co dzień nie mamy okazji porozmawiać. Takie spotkanie to świetna okazja do zweryfikowania swoich poglądów i poznania perspektyw nowych osób, o zupełnie innym doświadczeniu niż nasze – mówi Maciej Kruszka, rzecznik Stowarzyszenia Tęczowe Opole.

 

W najbliższą środę (11.12) będzie możliwość porozmawiania na nurtujące tematy, między innymi z: osobą z niepełnosprawnością i przewlekle chorą, pastafarianką, niepijącym alkoholikiem, weganką czy anarchistą. – Będziemy poruszać tematy dot. weganizmu, czyli tożsamości, która jest często nierozumiana, będzie można zapytać czy rezygnacja z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych wymaga dużych wyrzeczeń i czy ta postawa wynika z troski o środowisko i miłości do zwierząt. Będziemy gościć osobę, która dłuższy czas (35 lat) była uzależniona od alkoholu i od 14 lat nie pije. Będzie można ją zapytać, czy czuje się wolnym człowiekiem – wymienia Kruszka.

 

Wśród „książek” dostępnych dla uczestników pojawi się także anarchista, który przez wielu może być kojarzony z przedstawicielem ideologii chaosu i będzie można rozwikłać wiele stereotypów, które narosły wobec tego światopoglądu. Pojawi się młody mąż, wierzący katolik wychowany w tradycyjnej rodzinie, który nie ma dzieci, a większość członków jego rodziny  posiada potomstwo.

– Będziemy gościć również książkę Pandorę, która łączy w sobie wiele tożsamości, jest transseksualna i porusza się na wózku inwalidzkim i odpowie na pytania jak się jej żyj?. Odwiedzi nas również pastafarianka, która należy do Kościoła Spaghetti, który nie jest uznawany za związek wyznaniowy, ale ma wielu zwolenników. Będzie można ją zapytać jak traktuje się w naszym kraju innowierców i jak to jest należeć do ortodoksyjnej społeczności – dodaje Kruszka.  

 

Grupa wolontariuszy z Tęczowego Opola będzie na miejscu, aby każdy kto przyjdzie, wiedział, jakie książki są obecnie dostępne do wypożyczenia oraz aby pomóc w przejrzeniu katalogu książek z krótką charakterystyką napisaną przez samych uczestników. – Nie ma określonego limitu czasu na rozmowę myślę, że maksymalnie do pół godziny na wypożyczenie jednej Książki, aby dać czas wszystkim na rozmowę. Myślę też, że nie ma nieodpowiednich pytań. Osoby, które zgłaszają się do nas przechodzą rekrutację i wszystkie są bardzo kontaktowe i chcą opowiadać swoją historię – podsumowuje rzecznik stowarzyszenia

 

 

 

Najnowsze artykuły