Bezpieczeństwo nad wodą w dużej mierze zależy od nas samych

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas wypoczynku nad wodą. – Przecenianie własnych możliwości podczas kąpieli, pływanie po spożyciu alkoholu, a także brak należytej opieki nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – podkreślają mundurowi.

Za nami 4 dni wakacji, które już niestety przyniosły tragiczne zdarzenia. Aby czas spędzany w wodzie i nad wodą był szczęśliwy, musimy przestrzegać zasad, które zapewnią nam bezpieczeństwo i zminimalizują ryzyko wypadków.

Pływajmy w miejscach wyznaczonych, a najlepiej wybierajmy strzeżone kąpieliska. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich. Wypoczywając z dziećmi – pilnujmy ich – obecność ratownika nie zwalnia nas z obowiązku opieki nad naszymi podopiecznymi. Warto wyposażyć dziecko w opaskę z numerem telefonu. Gdy dziecko zaginie – natychmiast wezwijmy pomoc.

Zwracajmy uwagę na oznaczenia występujące na kąpielisku: flaga biała – kąpiel dozwolona, flaga czerwona – zakaz kąpieli, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników. Nie skaczmy do nieznanej wody.

Nie wypływajmy na dmuchanym materacu na głębokie wody. Nie wypływajmy zbyt daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Nie wchodźmy do wody będąc po alkoholu.

Podczas pływania kajakiem, łódką i skuterem wodnym – pamiętajmy o założeniu kapoka. Pływanie łódką, motorówką czy skuterem wodnym pod wpływem alkoholu jest zabronione.

Ludzie toną po cichu – obserwujmy otoczenie. Gdy zauważymy coś niepokojącego w wodzie – wezwijmy ratownika.

Gdy widzimy osobę tonącą – udzielmy je bezpośredniej pomocy tylko wtedy, kiedy czujemy się na siłach i bardzo dobrze pływamy. Podajmy tonącemu przedmiot utrzymujący się na wodzie. Pamiętajmy, tonący jest zawsze silniejszy.

 

Najnowsze artykuły