Biełgorod: Cerkiewne obchody Wielkanocy

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej. Najczęściej katolicka i prawosławna Wielkanoc wypadają w różnych dniach, tak też będzie w 2021 roku. W 2021 roku prawosławna Wielkanoc wypada 2 maja. Wielki Post będzie trwał od 15 marca do 1 maja.

Na tydzień przed Wielkanocą, w VI niedzielę Wielkiego Postu, wierni obchodzą Niedzielę Palmową (nazwa kościelna to Wjazd Pana do Jerozolimy) – wielkie dwunaste święto prawosławne. W tym dniu zwyczajowo uczestniczy się w nabożeństwach, w cerkwiach poświęca się gałązki wierzby, a w domu ozdabia nimi ikony. Po czterdziestu dniach postu rozpoczyna się Wielki Tydzień – szczególny tydzień przed Wielkanocą, którego każdy dzień nazywany jest Wielkim.

W Wielką Sobotę do świątyń płyną strumienie ludzi, przynosząc pokarmy na wielkanocny stół. Tradycyjnie na Wielkanoc przygotowuje się trzy główne symboliczne potrawy – ciasto wielkanocne, paschę wielkanocną i kolorowe gotowane jajka. Kapłani błogosławią wodę na Wielkanoc i kropią nią świeckich oraz ich świąteczne ofiary.

Zwyczajowo w kościele świętuje się Zmartwychwstanie Chrystusa. Jutrznia wielkanocna  rozpoczyna się około północy. Integralną częścią nabożeństwa wielkanocnego jest procesja z krzyżem wokół świątyni.

Poranek wielkanocny rozpoczyna się od złamania postu. Po porannej modlitwie przed ikonami, rodzina zasiada do stołu, spożywa poświęcone pokarmy, dzieci stukają się jajkami.
Cerkiewne obchody Wielkanocy trwają nie jeden czy nawet 7 dni, jak uważają niektórzy wierni, ale aż 40 dni. Czterdziestego dnia obchodzone jest święto Wniebowstąpienia Pańskiego, kiedy to Chrystus wstąpił do nieba, błogosławiąc apostołów.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły