Nad Opolem także można zaobserwować bieliki

Populacja bielików w ostatnich latach tak się zwiększyła, że możemy zobaczyć je także nad Opolem. Tutaj bowiem przebiega stała trasa lotów drapieżnego ptaka, a upodobały sobie okolice Opola, Wrocławia, Częstochowy, Katowic oraz wschodnią część Czech.

W większości prowadzą osiadły styl życia, jednak część ich populacji jest wędrowna. Niemniej są obecnie królami polskiego nieba, jako największe ptaki zamieszkujące nasz kraj, a swoją dostojnością i powagą wzbudzają niewątpliwie duże emocje.

Ich populacja, zdaniem specjalistów, powoli osiąga maksymalny pułap ekspansji, co można stwierdzić po wyborze miejsc na gniazda. Ze względu na konkurencję wewnątrzgatunkową część gniazd zakładana jest już w miejscach nie do końca optymalnych, jeśli chodzi o zapewnienie spokoju i komfortu rozrodu. Niestety mimo ochrony ścisłej, zagrożeniem dla gatunku nadal pozostają ludzie. 

Dzięki leśnikom prowadzącym właściwie, zrównoważoną gospodarkę leśną oraz wyznaczaniu nowych stref ochrony gatunkowej w lasach ten niezwykły i majestatyczny ptak – symbol Rzeczpospolitej – ma doskonałe warunki do życia. Jeszcze do 2004 roku, ptak ten miał status gatunku bliskiego zagrożenia – mówi Damian Sieber Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W ciągu dwóch ostatnich lat doszło do kilku przypadków otrucia dzikich zwierząt w tym właśnie bielików. Części z nich udaje się pomóc dzięki leśnikom z Leśnego Pogotowia czy Opolskiemu Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „AVI”. W lipcu młodego bielika, który uległ zatruciu pokarmowemu, udało się uratować. Dzięki prowadzonemu monitoringowi leśnicy wiedzą, gdzie dany bielik przebywa.

Na terenie Polski prawną ochronę bielika wprowadzono w 1952 roku. Dziś gatunek jest objęty ochroną ścisłą, a działania leśników pomagają w zwiększeniu populacji tego ptaka. Siedliska bielików są szczególnie chronione, wokół gniazd ustanawiana jest strefa ochronna – dwustumetrowa całoroczna oraz pięćsetmetrowa w okresie lęgowym, który przypada na luty i marzec. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach bielikowi jest dobrze, o czym świadczą liczby.

W 2014 roku na terenie katowickiej dyrekcji wyznaczonych było 40 stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania bielika, w tym 27 zasiedlonych. W 2020 roku natomiast było to już 60 stref ochrony, w tym 49 zasiedlonych. Na terenie Opolszczyzny ilość stref ochrony, które ustanowili leśnicy tylko w ciągu roku wzrosła z 45 do 56 – mówi Anna Kuśka-Ciba z RDLP Katowice.

Najnowsze artykuły