Franciszkanie zapraszają do zabawy

Jak co roku w trzeci weekend września w centrum odbędzie się Jarmark Franciszkański. Jego celem jest przybliżenie mieszkańcom Opola i regionu historii nekropolii Piastów Opolskich oraz zbiórka funduszy na dalszą renowację zabytkowego kompleksu klasztornego ojców Franciszkanów.

Organizatorami imprezy, która odbędzie się w najbliższy weekend 21 i 22 września są: opolski konwent Zakonu Franciszkanów, Urząd Miasta oraz Młodzieżowy Dom Kultury. W tym roku mamy jubileuszową 20. edycję jarmarku.

Impreza na dwóch scenach

Tradycyjnie jarmarkowi towarzyszą wydarzenia kulturalne. Odbywać się one będą na dwóch będących w pobliżu siebie scenach. Jedna znajdzie się na Rynku, a druga przy klasztorze Franciszkanów.

W sobotę 21 września impreza rozpocznie się o godz. 15.00. W planie są występy m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Opole”, Studia Piosenki „Debiut”, zespołów tanecznych „Adena” i „Pech”, zespołu tańca irlandzkiego „Salake”. Wystąpi Anja Się, Trio Red Moon przedstawiający standardy jazzowe. W planie jest koncert bluesowy Zbyszka Hoffmana, a gwiazdą będą Skaldowie. Ich koncert na Rynku rozpocznie się o godz. 19.00.

W niedzielę 22 września w planie jest uroczysta Msza Święta w kościele Franciszkanów o godz. 12.00 z udziałem chóru św .Franciszka. W ramach dziecięcej sceny od godz. 14.00 wystąpią: Tantum Quantum (schola z kościoła Ojców Jezuitów w Opolu), Mini Paganini. Ponowne wystąpią „Pech”, „Adena” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Opole”. Na godz. 15.00 planowany jest występ zespołu „Silver Brass”, a potem w planie jest koncert Anny Płaczek, Andrzeja Skiby i Anety Skiby z akompaniamentem Krzysztofa Imiołczyka (melodie operetkowe). Wystąpi również kapela folkowo-góralska „Pogwizdani”  i Big Band z Państwowej Szkoły Muzycznej z naszego miasta. Zaprezentuje się również Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego z MDK. Na zakończenie o godz. 18.30 koncert Opole Uwielbia w wykonaniu Wspólnoty  „Dawid” pod dyrekcją Mirosława Kopyto.

Tradycyjny chleb ze smalcem

Jarmark Franciszkański to też tradycyjne stoiska z różnymi specjałami. Będą więc słynne cukierki – franciszkańskie krówki, miody, czy pyszny chleb ze smalcem i ogórkiem. W programie jest też zwiedzanie franciszkańskiego kościoła i klasztoru, kiermasz produktów spożywczych i rękodzieła artystycznego oraz warsztaty plastyczne dla dzieci.

Franciszkanie ze swoim Jarmarkiem na stałe zapisują się na mapie kulturalnych wydarzeń Opola. Zresztą dla wielu mieszkańców to jedna z najważniejszych imprez. Dobrej zabawy i świetnych smaków dla podniebienia na pewno nie zabraknie.

Najnowsze artykuły