Branżowe Centrum Umiejętności w „Elektryczniaku”
W Opolu powstanie trzecie Branżowe Centrum Umiejętności. To zupełna nowość w polskim systemie edukacji. Centrum będzie zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie telekomunikacji w Opolu.
Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu (ul. Kościuszki). Projekt obejmuje remont i przebudowę parterowego budynku dydaktycznego oraz jego wyposażenie.
– Takie inicjatywy to przyszłość Opola. Na oświacie nie można oszczędzać, więc cieszę się, że nie długo w naszym mieście powstanie już trzecie takie centrum – powiedział prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.
BCU będzie nową miejską placówką systemu oświaty, tj. przestrzenią współpracy sektora biznesu z edukacją zawodową oraz samorządem. Wzruszenia nie krył także dyrektor szkoły, Dariusz Dobrowolski.
– Ten projekt w naszej szkole to jak wielka wygrana na loterii. Skala przedsięwzięcia jest dla nas niesłychana. A najbardziej cieszę się z tego, że kwalifikacje podnosić będą także nasi uczniowie, którzy dla mnie są najważniejsi – tłumaczył.
Placówka ta kształcić będzie w zawodzie technik teleinformatyk. Projekt zakłada utworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej i zaplecza praktycznego oraz nowoczesnego programu szkoleń w dziedzinie telekomunikacji. Specjalistyczne szkolenia oraz dodatkowe działania uzupełniające realizowane będą również przez Park Naukowo-Technologiczny.
– Powiem krótko, nie powstawałyby takie centra, gdyby w mieście nie było na nie zapotrzebowania. A jest ogromne – dodaje prezes Parku Naukowo-Technologicznego, Jarosław Mamala. – Opole ma niezwykłą nawet w skali kraju infrastrukturę teleinformatyczną – puentuje.
Organem prowadzącym BCU będzie Miasto Opole. Projekt realizowany jest w partnerstwie branżowym z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu.
– Temu projektowi kibicujemy w szczególności, bo znajdzie się w jednym z najlepszych techników w Polsce – dodał zastępca prezydenta, Maciej Wujec, który w mieście odpowiada za oświatę. Wtórował mu naczelnik oświaty w mieście Aleksander Iszczuk. – Prestiżowo właśniej tej szkole należało się Branżowe Centrum Umiejętności.
Celem głównym przedsięwzięcia jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży teleinformatycznej do 30.06.2025 r. oraz przeszkolenie 300 uczestników, w tym 90 uczniów, 180 osób dorosłych, 30 nauczycieli kształcenia zawodowego do 30.06.2026 r.
Wartość projektu: 11,7 mln zł brutto., wartość dofinansowania 10 mln zł.