Budowa tężni na finiszu

Już nie tylko w Ciechocinku na deptaku, ale też w Opolu na Malince będzie można poczuć się jak w uzdrowisku. Przy Tarnopolskiej powstaje tężnia, dzięki której opolanie będą mogli zażywać solankowych inhalacji.

Prace idą pełna parą. Praktycznie gotowa jest już sama tężnia, która imponuje swoimi rozmiarami. Budowla ma  ponad 186 metrów kwadratowych: 31 metrów długości, ponad cztery szerokości i osiem wysokości. Niemniej powierzchnia tężni wraz z otaczającą pergolą, strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmie łączny obszar ponad 532 m kw. Będzie to jedna z największych tego typu konstrukcji na Opolszczyźnie.

Inhalacji będzie można zażywać od wiosny do jesieni. Jednak tężnia to tylko jeden, choć najważniejszy, element parku kieszonkowego powstającego na Malince.  Teren wokół będzie tak zagospodarowany by funkcjonował cały rok. Dlatego w pobliżu powstaje również strefa relaksu. W niej wydzielone zostaną cztery przestrzenie o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, w których instalowane będą obiekty małej architektury: leżaki, hamaki i huśtawki parkowe. W pobliżu znajdzie się także strefa piknikowa w formie naturalnej polany.

Powstaje też strefa aktywności. Jej główną atrakcję będą trzy urządzenie wielofunkcyjne, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz integracyjne dla seniorów, składające się z kilkunastu różnych stanowisk do ćwiczeń dla osób starszych (m.in.: poręcz, trener bioder, drabinka dla palców, koło do ćwiczeń dłoni, poręcz wężowa, poręcz falista, belka wężowa, łuki).

Przypomnijmy, iż mikroklimat, który powstaje wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu.

 

Najnowsze artykuły