Budżet 2025 idzie na rekord
Rada Miasta zatwierdziła dziś budżet Opola na rok 2025. Za jego przyjęciem głosowało 21 radnych, przeciw było 3. Dochody wyniosą 1 miliard 530 milionów złotych. Wydatki ogółem zaplanowano na 1 miliard 689 milionów złotych. Nakłady na inwestycje wyniosą łącznie 213 milionów.
Wśród planów inwestycyjnych poważnym wydatkiem będzie przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Centrum Usług Publicznych, udrożnienie ulicy Kośnego, budowa ronda i estakady kosztować mają budżet 23 800 000 zł. Na planowaną przebudowę Mostu Zamkowego przeznaczono 6 milionów, przygotowanie dokumentacji Aquaparku, który ma powstać w miejscu po starym stadionie na Oleskiej kosztować będzie 7,7 miliona złotych, a dokończenie budowy fontanny multimedialnej na stawku Barlickiego 1,4 miliona, chodzi o uzupełnienie instalacji brakującym systemem audio z prawdziwego zdarzenia. Budowa parku wodnego na osiedlu AK pochłonie 1,6 miliona, a ogólnie budowa edukacyjnych placów zabaw w przedszkolach i szkołach podstawowych kosztować będzie 2,5 miliona. Na zakończenie I etapu remontu wieży ratusza przewidziano w budżecie 970 tysięcy złotych.
To jest już piąty ponadmiliardowy budżet Opola, jego dochody rosną z roku na rok. W ramach wsparcia rodzin i pieczy zastępczej miasto przewiduje wydatki na poziomie 17,6 miliona złotych. W tym na budowę placówek opiekuńczo-wychowawczych – 5,1 miliona, na zakup nieruchomości na potrzeby rodzinnych domów dziecka – 2 miliony, na budowę nowego żłobka w mieście przeznaczono 3,5 miliona. Budżet przewiduje też pulę 800 tysięcy na remonty publicznych żłobków i domów dziecka i osobno 3 miliony na termomodernizację żłobka PMP.
W przyszłym roku, jak wynika z budżetu, miasto będzie kontynuować liczne inwestycje drogowe. Rozbuduje m.in. ulice Łąkową i Spychalskiego za 4 miliony złotych, przebuduje Wrocławską od Spychalskiego do Nysy Łużyckiej za 2 miliony złotych, przebuduje wiadukty nad Głogowską na co przeznacza w budżecie 2,6 mln., złotych. Drugą co do wartości drogową inwestycją w mieście po układzie komunikacyjnym przy CUP będzie przebudowa dróg na terenach inwestycyjnych we Wrzoskach, na co miasto przeznaczyło 20,9 mln. złotych.
Na program Czyste Powietrze budżet przewidział 2,5 miliona, opolscy działkowcy mogą liczyć na wsparcie w formie 450 tysięcy, na program Ciepłe Mieszkanie przewidziano 1,1 miliona. Pół miliona budżet przeznacza na remonty i rewitalizację opolskich podwórek.
Niewiele zmienia się w strukturze miejskich wydatków. Nadal najwyższą pozycją na tej liście jest oświata, która pochłania 48,5 proc. wydatków bieżących. Drugą pozycją jest działalność społeczna (11,6 proc.), administracja publiczna (8,9 proc.), transport i łączność (7,3 proc. i gospodarka komunalna 97,2 proc.)
Wydatki w oświacie rosną systematycznie, w przyszłym roku przewidziane są na poziomie 716 milionów złotych, podczas gdy spodziewana subwencja oświatowa i tak rekordowa, zamknie się sumą 422 milionów złotych. Luka w oświacie wyniesie w przyszłym roku 294 miliony zł.
Przewidziany deficyt budżetowy w 2025 roku określony został na 159 milionów złotych, przy czym od wielu lat wykonanie deficytu w konsekwencji jest mniejsze niż zakładano, na przykład w tym roku planowano, że wyniesie 162,4 mln a faktycznie wyniósł 131,1 mln złotych.