Była kiedyś taka wyspa w Opolu
Opole jest miastem dwóch wysp. Mamy Pasiekę i Bolko. To wie niemal każdy Opolanin. A kto pamięta, że kiedyś mieliśmy jeszcze jedną wyspę?
Nazywała się ABC. Nie opływały jej jednak wody Odry. Mowa o dawnym osiedlu garncarzy, które z racji bezpieczeństwa pożarowego umiejscowiono za murami miasta. Około 1800 roku w miejscu dawnych drewnianych domów postawiono niewielkie murowane parterowe domki oznaczone literami A, B, C, D, E. Było ich pięć. Wyspa nazwę wzięła od literowej numeracji. Dom oznaczony literą „e” zamykała barokowa kapliczka.
Domy z racji rozbudowy miasta „znalazły się” pośrodku ulicy Gartenstrasse (obecnie ul. Sienkiewicza), na odcinku od dawnego zajazdu „Pod rosyjskim carem” (dzisiaj siedziba PCK, ale w przeszłości również oberża, piwiarnia, gospoda i jadłodajnia) do skrzyżowania z obecną ulicą Łangowskiego i Kominka. Z zajazdu najczęściej korzystali ci wszyscy, którzy byli przejazdem w Opolu i nie chcieli wydawać pieniędzy za wjazd do miasta.
Podobno w tym miejscu zatrzymał się Car Aleksander I goniąc w 1813 roku Napoleona, a w 1843 roku sam wielki Honoriusz Balzak (wtedy była to gospoda o nazwie ‘Wygoda”). Francuzki pisarz był akurat w drodze do szlachcianki Eweliny Hańskiej, Musiał być w niej po uszy zakochany, skoro tak pisał, gdy została jego żoną: „Przed trzema dniami ożeniłem się z jedyną kobietą, którą kochałem. Którą kocham więcej, niż kiedykolwiek, którą będę kochał aż do śmierci. To małżeństwo jest, tak mi się zdaje, nagrodą dla mnie, którą Bóg trzymał w rezerwie, dla wyrównania tylu przeciwności.”
W 1927 roku domy na tej wyspie postanowiono rozebrać, a ulicę poszerzyć. Kapliczkę przeniesiono wówczas pod szkołę przy ul. Goslawitzerstrasse (obecna ul. Osmańczyka), gdzie stoi do dzisiaj. Dawną wyspę można podziwiać na planach miasta lub starych fotografiach.
Na naszym zdjęciu domy na ulicy Sienkiewicza z roku 1927 właśnie na krótko przed rozbiórką. Widok na wyspę od południowego-wschodu. Zupełnie z lewej strony fragment domu „E”, na środku kadru dom „D”, a jako ostatni, przy prawej krawędzi zdjęcia, dom „B.
Zdjęcie: fotopolska.eu ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego.