REKLAMA

REKLAMA

Miejskie Centrum Aktywizacji Społecznej już działa!

Centrum Aktywizacji Społecznej od dziś dostępne dla mieszkańców. W nowym budynku przy ulicy Krakowskiej 32  na czterech kondygnacjach znalazły się liczne przestronne pomieszczenia oraz podziemny parking.

We wnętrzu CAS funkcjonują kawiarnia oraz mieszkania chronione m.in. dla osób opuszczających domy dziecka, w których będą one mogły w łatwiejszy sposób wkroczyć w dorosłe życie i usamodzielnić się. Swoje siedziby mają tu także dobrze znane opolanom instytucje: Stowarzyszenie “Kulturalne Opole” (prowadzi ono także kawiarnię znajdującą się na parterze), Fundacja Excalibur, Fundacja “Opolskie Dziouchy”, Towarzystwo Przyjaciół Opola, Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii “Intra” i Opolskie Stowarzyszenie Jazzowe. Na Krakowską przeniesiono również  Centrum “Senior w Opolu”, które dotychczas mieściło się przy ul. Nysy Łużyckiej. Można zatem być pewnym, że w nowym budynku wiele będzie się działo i będzie on tętnił życiem.

Centrum Aktywizacji Społecznej powstało w miejscu zburzonego starego budynku, w którym przez wiele lat działał sklep kolonialny, a obok sklep z zabawkami “Jacek i Agatka” i później cukiernia. W 2018 roku zrewitalizowano główny deptak miasta – ul. Krakowską, a drugim etapem zmian była właśnie budowa CAS. W jego bryłę został wkomponowany tunel, który łączy ulicę Krakowską z deptakiem wiodącym nad Młynówkę, który został zwieńczony tarasem widokowym.

Nowy wygląd zyskało też podwórko przy CAS.

Zostało ono uporządkowane. Mieszkańcy zyskali miejsce do spotkań z ławkami. Będą też mogli ćwiczyć na siłowni zewnętrznej, a dla dzieci przygotowano place zabaw. Pojawiły się nowe nasadzenia. Zamiast standardowych śmietników zamontowano natomiast funkcjonalne podziemne pojemniki.

– Krakowska przed laty nie była tą Krakowską, o której marzyliśmy. Raczej mówiono, że to Bankowa Street, a nie miejsce tętniące życiem. Podjęliśmy szereg działań, by  to zmienić. Chcieliśmy zrewitalizować ulicę, nie tylko pod względem architektonicznym, ale też społecznym. Cieszę się, że dziś otwarciem CAS zwieńczamy te prace i mam nadzieję, że tak jak dziś, zawsze będzie tutaj tak dużo gości – mówił podczas otwarcia prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Koszt powstania CAS to 9 mln zł. Wartość całość projektu to ponad 17 mln, z czego 13 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

https://www.facebook.com/MiastoOpole/videos/647572206074481/

Najnowsze artykuły