REKLAMA

REKLAMA

Centrum miasta będzie przyjazne dla pieszych

Zabytkowe i klimatyczne uliczki w centrum Opola odetchną od ruchu kołowego za sprawą zmian, jakie proponuje prezydent Opola. Wzorem wielu polskich miast, takich jak Toruń i Łódź, na obszarze Starego Miasta pojawią się rozwiązania, które ułatwią poruszanie się pieszym i rowerzystom.

– To odpowiedź na postulaty mieszkańców i restauratorów, którym zależy na uspokojeniu tej części miasta i zaaranżowaniu przestrzeni  dla rekreacji i turystyki – wyjaśnia prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Celem zmian będzie również ograniczenie ruchu „tranzytowego” tak, aby kierowcy nie skracali sobie drogi wąskimi ulicami Starego Miasta.

Centrum Opola zyska na dostępności i atrakcyjności turystycznej, a restauratorzy uzyskają lepsze warunki dla rozwoju działalności. Atutem niezaprzeczalnym jest również ograniczenie niskiej emisji w centrum Opola.

Zmiany na Starym Mieście są konsultowane z mieszkańcami. W ankiecie internetowej wzięło udział ponad 1400 internautów. Na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za rozszerzeniem strefy przyjaznej dla pieszych i rowerzystów na terenie Starego Miasta?”, ponad 70 % odpowiedziało pozytywnie. Tak samo odpowiadali na pytanie odnośnie poszerzenia oferty ogródków letnich i zwiększenia liczby wydarzeń kulturalnych (ponad 80% popiera takie rozwiązanie).

Na początek planowane jest wprowadzenie nowej organizacji ruchu na obszarze ulic: Koraszewskiego, Rynek, Książąt Opolskich i Krupniczej. Na wskazanym obszarze będą obowiązywać szczególne zasady ruchu określone w przepisach drogowych dla Strefy Zamieszkania, w tym m.in: prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami; prędkość dopuszczalna pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h; zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Po zmianach na terenie strefy będzie dostępnych dla kierowców łącznie 50 miejsc parkingowych, w tym 5 dla osób niepełnosprawnych. W dalszej kolejności zmiany obejmą ulicę Szpitalną. Trwają prace nad projektem przebudowy ul. Zwierzynieckiej na dwukierunkową i tym samym zmiana organizacji ruchu w obrębie Małego Rynku. Wszystkie zmiany przewidują dojazd dla mieszkańców wymienionych ulic i posesji. Dla osób przyjeżdżających do centrum zostanie oddany do użytku nowy parking podziemny na Placu Kopernika.

Najnowsze artykuły