Centrum Opole Główne już stoi

Trwa budowa centrum przesiadkowego obok dworca głównego PKP. Powstaje tam m. in. parking na 350 samochodów.

Centrum przesiadkowe Opola Główne, którego budowa ruszyła na początku 2020 roku, już budzi podziw, a tak naprawdę gotowe są głównie konstrukcje. Praca na dawnym dworcu PKS wre i już niedługo rozpocznie się jej kolejny etap. Od trzech miesięcy wykonywane są stropy i ściany, a obecnie układane są instalacje sieci oraz systemu wentylacji. Poza tym od strony ul. Armii Krajowej, gdzie znajdować ma się wjazd do budynku, zamontowano rusztowanie, na którym będą opierały się kolejne elementy, a wśród nich neonowy napis.

Jednocześnie trwają prace w obszarze dróg. Przebudowane zostaną chodniki, powstanie zatoka autobusowa i wymieniona zostanie nawierzchnia. W związku z tym w rejonie budowy obowiązuje nowa organizacja ruchu, gdyż wyłączony jest z niego fragment ul. 1 Maja. Docelowo przebudowane będą skrzyżowania ulic Kołłątaja z 1 Maja oraz Reymonta z 1 Maja, a  także wlot z Armii Krajowej w 1 Maja. Będzie on poprowadzony w miejscu pawilonów usługowych. Powstaną też zatoki autobusowe, miejsca postojowe dla rowerów i ciągi pieszo – rowerowe. Połączenie ulicy Kołłątaja z ulicą Armii Krajowej uprawni komunikację w okolicach dworca, a ponadto ułatwi dojazd do samego centrum.

Centrum przesiadkowe będzie miało cztery piętra o łącznej powierzchni 13,5 tys. metrów kwadratowych. Na poziomie zerowym znajdzie się osiem stanowisk postojowych dla autobusów komunikacji pozamiejskiej i międzynarodowej, zaś na pozostałych trzech poziomach zaplanowano około 350 miejsc parkingowych, a na dachu zielone tarasy.

Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne będzie kosztować około 65 mln zł. Wykonawca – firma Warbud – na zakończenie całości inwestycji ma czas do jesieni przyszłego roku.