Ceny biletów w Opolu jednymi z najniższych w kraju. Po podwyżce będzie podobnie

Od nowego roku wzrosną ceny biletów przejazdu komunikacją miejską w Opolu. Bilet normalny jednorazowy będzie kosztował 3 złote 40 groszy, a ulgowy 1 złoty 70 groszy. Zgodnie z nową taryfą bilet okresowy trasowany na 2 lub 1 linię będzie kosztował 78 zł, a imienny na wszystkie linie 98 zł (w taryfie normalnej).

Czy oznacza to, że podróżowanie autobusami w Opolu będzie droższe niż w innych miastach Polski? Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Miejski Zakład Komunikacyjny, obecne ceny biletów plasują MZK w czołówce najtańszych przewoźników w kraju. Podwyżka cen tego nie zmieni.

Do tej pory przejazd jednorazowy w taryfie normalnej kosztował 3 złote. Od nowego roku czeka nas 40-groszowa podwyżka. Teraz tyle samo płacą mieszkańcy Torunia.  Oznacza to, że wśród miast wojewódzkich tańsze przejazdy będą tylko w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (3zł). Więcej płacić będą mieszkańcy Kielc, Lublina (po 3,60 zł) i Łodzi (3,80 zł). 4 zł kosztuje jednorazowy przejazd w Białymstoku, Szczecinie i Katowicach, a 4,40 zł w Olsztynie, Warszawie oraz Gdańsku i Sopocie. Najdrożej jest w Poznaniu i Krakowie – w tych miastach bilet jednorazowy normalny to koszt 6 zł.

Przyjrzyjmy się również miastom o porównywalnej wielkości do Opola. Po 2,80 zł za jednorazowy przejazd płacą mieszkańcy Elbląga i Konina. 3 zł to taryfa obowiązująca w Kędzierzynie-Koźlu, Pile i Ostrowcu Świętokrzyskim. Ceny biletów są wyższe w pozostałych miastach, które zostały ujęte w analizie MZK. W Koszalinie, Częstochowie, Gnieźnie, Kaliszu oraz Inowrocławiu jednorazowy przejazd kosztuje 4 zł. Drożej jest w  Gdyni-Wejherowie (4,40zł), a także Jeleniej Górze, Bielsku-Białej i Tarnowie (po 5 zł).

Bilet okresowy miesięczny na wszystkie linie będzie kosztował 98 zł. To wzrost ceny o 6,5%. Nadal więcej będą płacić mieszkańcy Katowic (99zł), Kielc (100zł), Białegostoku i Warszawy (po 110 zł), Lublina i Poznania (po 119 zł) oraz Krakowa (148 zł). Drożej będzie też w miastach o podobnej wielkości do Opola – Legnicy, Częstochowie (100zł), Bielsku-Białej (110zł), a także Kaliszu (112zł), Kędzierzynie-Koźlu (120zł) i Jeleniej Górze (130zł).

Przypomnijmy, o wzroście cen za przejazdy komunikacją miejską zdecydowali na ostatniej sesji miejscy radni.