Co musi się stać, aby Odra pozostała w I lidze?

Odra Opole dzięki niedzielnemu zwycięstwu nad Olimpią Grudziądz awansowała na 12. pozycję Fortuna 1 Ligi. Podopieczni trenera Dietmara Brehmera są już bardzo blisko utrzymania, jednak jego losy mogą się ważyć do ostatniej minuty 34. kolejki.

W rundzie wiosennej Odra rozegrała 12 meczów, podczas których pokazała się jako jeden najlepszych zespołów Fortuna I Ligi. Podczas tych spotkań niebiesko-czerwoni zdobyli 21 punktów oraz zanotowali dodatni bilans bramek – strzelili 17 goli, tracąc 13. Można więc śmiało stwierdzić, że sięgnięcie po Dietmara Brehmera ze Szczecina okazało się „strzałem w dziesiątkę”.

Szkoleniowiec, który rundę wiosenną spędził w Pogoni, gdzie był asystentem Kosty Runajicia, odmienił Odrę i zbudował w niej styl gry. W końcu wykorzystywana jest bardzo dobra obrona, a dzięki szybkości bocznych defensorów (Patryka Janasika i Kacpra Tabisia), opolanie potrafią wyprowadzić szybką kontrę. W ten sposób w końcu udało się także odblokować Arkadiusza Piecha, którzy dzięki bramkom za kadencji trenera Brehmera jest najlepszym strzelcem niebiesko-czerwonych.

Przed Odrą ostatnie spotkanie w sezonie 2019/2020. Na wyjeździe w Niecieczy Opolski Klub Sportowy zmierzy się z walczącą o grę w ekstraklasie Termalicą. Aby nie patrzeć na mecze zespołów, które zajmują pozycje od 13. miejsca w dół, piłkarze ze stolicy województwa opolskiego potrzebują zaledwie remisu.

Może zaistnieć również taka sytuacja, że trzy kluby na koniec sezonu będą miały tyle samo punktów. Na przykład Olimpia Grudziądz pokona Sandecję, Zagłębie Sosnowiec wygra w Suwałkach, Odra Opole przegra w Niecieczy, GKS Jastrzębie wygra w Legnicy, a GKS Bełchatów w Tychach. W tej sytuacji Odra, Olimpia oraz Zagłębie będą miały po 42 punkty i to z tej grupy zostanie wyłoniony spadkowicz. Wtedy o wszystkim decyduje dodatkowa tabela stworzona właśnie z tych trzech drużyn, gdzie zliczone będą punkty z ich spotkań bezpośrednich. Spadkowiczem okaże się wówczas zespół z Sosnowca.

Właśnie zwycięstwo, bądź remis zagwarantuje Odrze pozostanie na zapleczu ekstraklasy. Nie będzie o to jednak łatwo, bowiem piłkarze z Niecieczy wciąż nie są pewni udziału w barażach o awans poziom wyżej. Może im to zapewnić jedynie zwycięstwo z drużyną z Opola.

W przypadku przegranej, Odra będzie musiała spoglądać na wyniki spotkań Zagłębia Sosnowiec, GKS-u Bełchatów, GKS-u Jastrzębie oraz Olimpii Grudziądz. Jeśli którykolwiek z tych zespołów nie wygra swojego spotkania, opolanie będą mogli świętować utrzymanie na zapleczu Fortuna 1 Ligi.

Najnowsze artykuły