Co z tą deszczówką, czyli z dużej chmury mały deszcz

Na co idą pieniądze z opłat za deszczówkę – pytali na konferencji prasowej radni Michał Nowak i Małgorzata Wilkos z klubu PiS. Ich zdaniem odkąd kanalizacją deszczową zajmuje się WIK, koszty nieuzasadnienie wzrosły z 5 mln w 2019 roku, gdy zajmował się tym Ratusz, do 15 milionów zł w roku 2022. – Miasto chętnie przejmie sieć z powrotem – mówi wiceprezydent Opola – jeśli PiS zrezygnuje z kilkumilionowej opłaty na rzecz Wód Polskich, co jest prapoczątkiem całego zamieszania.

Problem z deszczówką nie zaczął się bowiem teraz, lecz z chwilą gdy rząd PiS-u wprowadził opłatę za deszczówkę, którą inkasują Wody Polskie – przypomina wiceprezydent Stelnicka. – Porównywanie cen z 2019 roku z obecnymi nie ma większego sensu, bo ceny w tym czasie wzrosły w Polsce w sumie średnio o 30 procent, czyli o 1/3. Po drugie, tą sieć trzeba utrzymywać, rozbudowywać i skądś muszą być na to pieniądze. Gdy zajmowaliśmy się tym w ramach zadań własnych, fundusze szły z budżetu miasta, a to oznacza, że płacili za to wszyscy mieszkańcy. A dlaczego mieliby dalej się zrzucać wszyscy na tych, którzy z tej sieci korzystają? Przedsiębiorcy na przykład, którzy korzystają z niej w największym zakresie, zrzucają ze swoich utwardzonych terenów fabryk największe ilości wody, do 2019 roku nie płacili nic. Przecież to nie było w porządku.

Tak– przyznaje wiceprezydent Stelnicka – WiK płaci miastu za użytkowanie tej sieci czynsz dzierżawny, a my za to rozbudowujemy kanalizację deszczową w mieście. Potrzeby rosną w tempie wprost proporcjonalnym do powstawania nowych osiedli. Mieszkańcy osiedla Róży Wiatrów, z Barona, Źródlanej , wszyscy oni mają dość podtopień i domagają się budowy dróg wraz z kanalizacją deszczową. Na to właśnie idą pieniądze z opłaty dzierżawnej.

Na koniec swej konferencji radny Nowak zaapelował „ Skończmy z tymi podwyżkami”. – Jestem za– mówi wiceprezydent Stelnicka – ale to nie jest apel do samorządu, tylko władzy PIS, która rządzi w Polsce, a w klubie opolskich radnych pan Nowak ją reprezentuje.

Najnowsze artykuły