Co zrobić, by zniknęły bariery architektoniczne?

Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej”. Wziąć w niej udział może każdy. Wystarczy się zgłosić, wypełniając formularz online.

Konferencja ma uświadomić opolanom, czym właściwie jest dostępność. Osoby w pełni sprawne mogą sobie nie zdawać z sprawy, z jakim ograniczeniami w przestrzeni muszą zmagać się mieszkańcy z niepełnosprawnościami. Problem dotyczy przede wszystkim barier, które napotykają w budynkach i przestrzeni publicznej.

Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się, czy zapewnienie dostępności w budynkach i przestrzeni publicznej jest obowiązkiem ustawowym, obowiązkiem społecznym, czy może powinno być już standardem w myśleniu. Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie dostępności architektonicznej to długotrwały i kosztowny proces, ale dostępność w naszych umysłach możemy tworzyć już teraz, będąc wrażliwym na potrzeby osób z niepełnosprawnościami różnego rodzaju – mówi Emilia Księżopolska-Biel z Biura ds. dostępności Urzędu Miasta Opola.

Konferencja jest skierowana do każdego, aby zmieniać świadomość architektoniczną oraz tworzyć przestrzenie inkluzywne, w których komfortowo czują się wszyscy mieszkańcy także z niepełnosprawnościami. Gośćmi konferencji, która odbędzie się 22 października o godzinie 10:45, będą:

Agata Gawska – Zrozumieć potrzebę. Stan dostępności architektonicznej w administracji publicznej

Katarzyna Dinst – Budując bariery zamiast mostów. Jak niski wzrost wpływa na postrzeganie dostępności architektonicznej

dr inż. arch. Marcin Gałkowski – Inkluzywność miejskiej przestrzeni publicznej w województwie Opolskim w kontekście ustanawiania miejskich standardów dostępności

dr Agnieszka Kossowska, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej, Bartosz Berezowski, Fundacja Geko im. Moniki Mnich – Konsultacje społeczne: dostępność w Opolu – założenia

Konferencja jest realizowana w ramach III Targów Dostępności organizowanych przez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Opolu. Udział w niej jest bezpłatny. Zgłaszać można się tutaj do 15 października.

Najnowsze artykuły