Co zrobić z choinką po świętach? Podpowiadamy

Najpierw cieszy oko, później trzeba ją zutylizować. Co zrobić z drzewkiem świątecznym, kiedy już zdecydujemy się na jego rozebranie?

Sztuczną choinkę wyczyśćmy, zapakujmy i schowajmy w bezpiecznym miejscu, tak, aby mogła posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

Tą, którą kupiliśmy w doniczce możemy spróbować zasadzić. Pamiętajmy jednak, że należy zrobić to dopiero wiosną. Przed wyniesieniem jej na zewnątrz warto ustawić ją w garażu lub zimniejszym pomieszczeniu, aby – po pobycie w domu – przyzwyczaiła się do niższych temperatur.

Jeśli zdecydowaliśmy się na choinkę ciętą można ją wykorzystać w swoim gospodarstwie domowym.

Gałązki, o ile posiadają jeszcze igły, będą świetnym izolatorem ciepła i spełnią swoją rolę jako osłony przeciwmrozowe dla innych roślin – bylin, niskich krzewów lub roślin cebulowatych.

Naszą dotychczasową ozdobę można przekształcić w kompost lub w ściółkę pod niektóre rośliny (nawet te, znajdujące się w mieszkaniu). Z gałęzi choinkowych, z których opadły już igły warto wykonać tyczki. Można je wykorzystać wiosną jako podporę do pomidorów, fasoli i innych roślin pnących. Pocięte na mniejsze części drzewko może też stać się hotelem dla owadów. Wystarczy ułożyć ścinki w stos, a owady będą mogły w nich zamieszkać.

Choinkę można też… zjeść. Z igieł można zrobić herbatę, a nawet ocet. Wywar z nich warto też dorzucić do kąpieli. Wystarczy kilka gałązek włożyć do garnka, zalać wodą i gotować przez 30 minut. Następnie wlać wywar do wanny. Kąpiel w igliwiu ma właściwości odmładzające i łagodzące podrażnienia.

Drzewko można także wyrzucić na śmietnik. Naturalne należy wystawić obok pojemnika na bioodpady lub w mniejszych kawałkach umieścić w pojemniku. Zostaną one wtedy odebrane w terminie odbioru bioodpadów. Dodatkowo, zarówno naturalne, jak i sztuczne choinki, będą odbierane jako odpady wielkogabarytowe zgodnie z harmonogramem. Można je też dostarczyć do Punktów Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Podmiejskiej i ul. Kępskiej.