Coraz bliżej budowy nowego stadionu w Opolu

Bardzo prawdopodobne, iż w czwartek zapadnie decyzja co do rozpoczęcia w najbliższym czasie budowy nowego Stadionu Miejskiego w Opolu. To najważniejsza konkluzja jaka wynika ze środowej konferencji, którą zorganizował w tej sprawie prezydent naszego miasta.

30 września bowiem mają ustosunkować się do niej przedstawiciele Rady Miejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja zostanie wybudowana w ciągu trzech lat.

– Wierzę, że wieloletnie oczekiwania na stadion dobiegają końca i wkrótce ruszymy z budową! Czekamy na nią od lat – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski. – W ostatnich sześciu latach na różnorodne inwestycje wydaliśmy ponad 1,1 mld zł. Zmodernizowaliśmy lub zbudowaliśmy wiele nowych obiektów, w tym także sportowych. Na te inwestycje pozyskaliśmy ponad 700 mln zł ze środków zewnętrznych. Przyszedł czas na stadion – podkreśla.

Przypomnijmy, iż obiekt ma powstać przy ulicy Północnej, na działce sąsiadującej z Parkiem Naukowo-Technologicznym i Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wybudować ma go firma Mirbud, która wcześniej w miejsce „Cieplaka” postawiła Toyota Park. Za projekt architektoniczny stadionu odpowiada z kolei biuro 90 Architekci.

– Ze względu na wymogi licencyjne PZPN obecny stadion wymaga szybkiej interwencji. Nie ma sensu jednak wydawać kolejnych pieniędzy na „pudrowanie trupa”. Czas zbudować obiekt, z którego dumna będzie cała Opolszczyzna – nie kryje Arkadiusz Wiśniewski. – Tym bardziej, że nowy stadion nie jest sprawą polityczną i łączy wszystkich mieszkańców regionu – zauważa.

W podobnym tonie wypowiada się prezes Odry Opole, której piłkarze w przyszłości mają grać właśnie na tym obiekcie. Tomasz Lisiński podkreśla, że inwestowanie w stadion przy ul. Oleskiej jest zupełnie nierentowne.

– Jeśli dalej chcemy rozwijać ten klub, to musimy także stworzyć odpowiednie warunki ku temu, a bez takowej infrastruktury nie ma możliwości rozwoju. Klub wychował wielu reprezentantów kraju, a wielu zawodników chce dziś grać u nas – zaznacza sternik niebiesko-czerwonych. – Nikt nie zapomni, gdzie stał stadion przez wiele lat, ale musimy budować nową historię. Wierzę w to, że opinia w czwartek będzie pozytywna i pozwoli nam przejść do realizacji tej inwestycji.

Warto odnotować, iż opolski obiekt ma pomieścić 11 600 widzów. Co ciekawe pod trzema trybunami mieścić się będą pomieszczenia techniczne i gospodarcze czy też punkty gastronomiczne, pierwszej pomocy medycznej, toalety. Natomiast pod trybunami na poziomie parteru zaplanowano zaplecze dla kadry piłkarskiej. Pierwsze piętro obiektu służyć będzie pod część komercyjną z lożami VIP, a także sale konferencyjne.

– Naszym zadaniem było tak stworzyć całą procedurę i wszystkie wymagania, by wyłonić wykonawcę, który w pełni spełni nasze oczekiwania. – Mogę powiedzieć, że to się udało, bo mamy firmę, która wiele obiektów tego typu już zrealizowała – cieszy się Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego, który realizuje inwestycję.