Czad – cichy zabójca. Bądźmy czujni!
Choć zima, a tym samym okres grzewczy, dopiero się zaczynają to strażacy interweniowali już kilka razy. Problem wciąż jest aktualny, a jest nim zabójczy tlenek węgla.
Niestety, czad corocznie zbiera żniwo, bo zapominamy o przeglądzie pieców i instalacji grzewczej oraz junkersów. Musimy o to zadbać sami, podobnie jak o to, aby wentylacja funkcjonowała prawidłowo i kratki wentylacyjne były drożne. To one są odpowiedzialne za odpowiednią cyrkulację powietrza i zmniejszają ryzyko zaczadzenia. Tymczasem wielokrotnie zdarzało się, że ludzie chroniąc się przed zimnem zaklejali wentylację.
Czad to bezwonny gaz, który zabija po cichu. Awarii urządzeń grzewczych, czy złej wentylacji czasem możemy nie zauważyć, dlatego warto zaopatrzyć się w dobry czujnik czadu i dymu. To on zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu.
Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że następuje niedotlenienie organizmu. Jednymi z pierwszych objawów jest ból głowy, duszność, senność, osłabienie, czy przyspieszona czynność serca. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu zmarło w 61 osób.
Głównym źródłem zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Wadliwe działanie kominów wentylacyjnych i dymowych może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do standardów szczelności nowoczesnych okien i drzwi.
Aby zmniejszać ryzyko zatrucia czadem, oprócz sprawdzania urządzeń grzewczych, montowania czujników należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych. Trzeba to robić regularnie – od dwóch do czterech razy w roku, w zależności od rodzaju stosowanego opału.
Co zrobić aby minimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla:
– czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych,
– użytkuj zgodnie z instrukcją sprawne techniczne urządzenia,
– nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
– nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
– w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.