Czarodziejskie kulisy, czyli Dzień Otwarty Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Jedną z atrakcji Dni Opola z pewnością będzie Dzień Otwarty Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, który każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zaplanowano go w sobotę 15 czerwca od 11:00 do 14:00.

– Specjalnie na Dzień Otwarty Teatru przygotowywany jest artystyczny program, który przybliża piękną sztukę teatru lalek i sprawia, że ten dzień staje się wspaniałą przygodą dla wszystkich uczestników. 15 czerwca nikt nie potrzebuje wejściówek, biletów, ani rezerwacji. Każdy jest zaproszony – mówi Magdalena Starczewska, specjalistka ds. marketingu i kreowania wizerunku w teatrze.

Szczegółowy scenariusz:

Główne Wejście, godz. 11:00-14:00

To będzie centrum artystycznego dowodzenia. Tutaj będą przekazywane wszystkie najważniejsze informacje o programie Dnia Otwartego. I tutaj będzie można wziąć udział w konkursach i wygrać zaproszenia do Teatru.

Pokaz audiowizualny

Duża scena, godz. 12:15-12:30

Światło i dźwięk to niezwykle ważne elementy w każdym spektaklu teatralnym. Jak bardzo mogą być widowiskowe, widzowie przekonają się na specjalnym pokazie, w czasie którego zaprezentowane zostaną oświetleniowo-akustyczne możliwości dużej sceny. Widzowie przekonają się, jak za pomocą technologii  można w jednej chwili zmienić swój głos albo stać się niewidzialnym.

Mali aktorzy – wielkie emocje

Duża Scena, godz. 11:00-12:00

Na rozpoczęcie Dnia Otwartego, profesjonalna scena oddana będzie małym aktorom – miłośnikom sztuki teatralnej. Na dużej scenie, swoje spektakle zaprezentują: Szkolny Teatr „Gałganek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Luboszycach, który pokaże spektakl pt. „Śmiechu warte” pod opieką artystyczną Ewy Sitarz. A następnie, zaprezentuje się Grupa Pszczoły z Publicznego Przedszkola nr 20 w Opolu ze spektaklem „O Złotowłosej, która chciała świecić mocniej niż słońce” pod opieką artystyczną Agnieszki Gołoś-Gołąb. Będzie to  zatem mnóstwo pozytywnej energii i artystycznej wrażliwości, którą z pewnością mali aktorzy podzielą się z publicznością.

Laboratorium lalek

Duża Scena, godz. 12:30-14:00

Lalka teatralna zagra wszystko! Oczywiście tylko wtedy, gdy ręce aktora dadzą jej życie na scenie! Kilka rodzajów lalek, aktorzy zaprezentują bliżej. Widzowie poznają wybrane techniki lalkowe, takie jak maska, kukła, pacynka, lalka stolikowa, figura i marioneta. Publiczność zostanie także zaproszona do improwizacji, a pod kierunkiem aktorów lalkarzy spróbuje sztuki animacji. Do tych kreatywnych działań, będzie można także użyć masek wykonanych na warsztatach „Wszystko o masce”.

Warsztat teatralny „Wszystko o masce” 

Mała Scena, godz. 12:00-14:00

Czym jest maska teatralna, skąd pochodzi i dlaczego jest tak ważna w teatrze? Na te i inne pytania uczestnicy szukać będą odpowiedzi podczas warsztatów. Widzowie otrzymają różnego rodzaju zadania aktorskie w masce, będą mogli poczuć się jak aktorzy i przekonać się, jak bardzo maska zmienia pracę aktora z głosem i ciałem. Maska jest także doskonałym przekaźnikiem emocji. Aktorzy zaprezentują, jak za jej pomocą, można ekspresyjnie wyrazić swoje wnętrze i zaproszą do wykreowania postaci scenicznych i wykonania krótkich zadań aktorskich, do których będzie można wykorzystać teatralne maski. Uczestnicy także sami wykonają maski wybranych zwierząt.

Lalki całą zGRAją

Scena na Piętrze, godz. 11:00-14:00

Marioneta, jawajka, pacynka, kukła, lalka cieniowa, lalka stolikowa. Może być wyrzeźbiona z drewna, wycięta z papieru, upleciona z metalowego drutu, a nawet wykonana w technice druku 3D. Może stać samodzielnie na scenie, a czasami, by wprawić ją w ruch, potrzeba aż trzech aktorów. Może przybrać wygląd mikroskopijnego owada, lub wielkiego słonia. Może być każdą, dowolną postacią, jaką tylko sobie wymyślimy. Teatralne magazyny skrywają wiele różnych rodzajów lalek, które odgrywały różne role. Wiele z nich będzie można zobaczyć na wystawie, którą przygotowujemy w przestrzeni Sceny na Piętrze. Lalki to przedmioty z duszą, skrywające tajemnicę i historię wielu spektakli – może spróbujcie odgadnąć ich artystyczną przeszłość?

Bajki Samograjki

Foyer Małej Sceny, godz. 11:00-14:00

Podczas Dnia Otwartego Teatru nie zapominamy o literaturze! Wybranych i dobrze wszystkim znanych tekstów, będzie można wysłuchać w interpretacji aktorów. A skoro to „Bajki Samograjki”, to literatura połączona zostanie z muzyką. Więc będzie to też okazja do wspólnego pośpiewania przy akompaniamencie gitary. Do dyspozycji będzie też „pluszakowy teatr”. Przy pomocy pluszakowych zwierzaków, będzie można ilustrować czytane teksty i śpiewane piosenki.

Lalki przytulanki

Pracownia plastyczna, godz. 11:00-11:20; 11:30-11:50; 12:00-12:20; 12:30-12:50; 13:00-13:20; 13:30-13:50

Lalki teatralne można wykonać z różnych materiałów. Mogą one przybrać dowolny kształt i postać. Przy ich tworzeniu, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W pracowni plastycznej będzie można puścić wodze fantazji i według własnego pomysłu, wykreować lalki teatralne z płótna. To właśnie płótno jest głównym materiałem, na którym artyści-malarze wyczarowują swoją obrazy. Uczestnicy Dnia Otwartego zabawią się w artystów-modelatorów i stworzą lalki teatralne, jakie tylko sobie wymarzą. Będzie można je później wykorzystać do parawanowych etiud teatralnych na podwórku Teatru, lub do zabawy w teatr we własnym domu.

Scena pacynkowa

Patio, godz. 11:00-14:00

Ta scena oddana będzie w pełni uczestnikom! Będzie można skorzystać z parawanów, lalek pacynkowych (a także z lalek zrobionych w pracowni plastycznej) i odegrać własne historie wraz ze swoimi rodzinami.

Teatralna garderoba

Mała Scena, godz. 11:00-14:00

Będzie czekała teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będzie można przymierzać i przebierać się do woli. Social media czekają na Wasze teatralne stylizacje!

Teatralna ścieżka dźwiękowa

Studio nagrań, godz. 11:15-12:00 oraz 13:00-13:45

O tym, jak ważna jest muzyka i udźwiękowienie w Teatrze, będzie można przekonać się podczas działania w teatralnym studiu nagrań, wraz z aktorami i akustykiem. Muzyka w widowisku teatralnym jest równie ważna co gra aktorska, tekst, inscenizacja czy scenografia lub choreografia. Podczas tego działania, uczestnicy będą wspólnie improwizować etiudy, wydobywać dźwięki i odgłosy, tworzyć efekty muzyczne, a także – jak każdy aktor – pracować nad dykcją.

Zdjęcia Jerzy Gajos

Najnowsze artykuły