„Czas na Archiwum”: spuścizna Anahid Keuprulian
Kilka lat temu archiwa państwowe zainaugurowały projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, zachęcając do przekazywania rodzinnych pamiątek. W efekcie Archiwum Państwowe w Opolu przyjęło do zasobu m.in. spuściznę po Anahid Keuprulian.
Anahid Keuprulian urodziła się 24 września 1932 roku we Lwowie. Jej matką była Bronisława Wójcik-Keuprulian, kobieta niezwykle uzdolniona: doktor filozofii, muzykolożka, wykładowczyni w Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, następnie Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Ojcem Anahid był Gerabed Keuprulian – Ormianin, inżynier, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z żoną działał w Archidiecezjalnym Związku Ormian.
Beztroskie i szczęśliwe dzieciństwo Anahid zostało przerwane przedwczesną śmiercią rodziców. Wychowaniem osieroconej siedmiolatki zajęła się ciotka Jadwiga – siostra Bronisławy, z którą dziewczynka przyjechała w 1946 roku z Lwowa na Śląsk Opolski. Nowy dom znalazły w Prudniku. Później Anahid pracowała m.in. w Zakładach Przemysłu Skórzanego „Otmęt” w Krapkowicach. Prawdopodobnie w 1979 roku przybyła do Domu Pomocy Społecznej w Klisinie, a następnie przebywała w filii w Boboluszkach, gdzie zmarła w 2012 roku. Pochowano ją na cmentarzu komunalnym w Głubczycach.
Przez mieszkańców i personel nazywana była Anią. Zapamiętano ją jako osobę pogodną, inteligentną i pobożną. Posiadała zdolności artystyczne, pięknie rysowała. Podczas pobytu w Domu Pomocy Społecznej prowadziła dziennik, w którym opisywała różne wydarzenia z życia pensjonariuszy. Zgromadzone przez nią pamiątki rodzinne (albumy rodzinne z lat 30. XX w., listy do ciotki, zapiski z czasów pracy zawodowej, zeszyty i dzienniki) dzięki zabiegom osób porządkujących akta Domu Pomocy Społecznej i panu Tomaszowi Foltynowi (archiwiście pracującemu wówczas w Archiwum Państwowym w Opolu) zostały zabezpieczone w opolskim archiwum.
Kilka lat temu w czytelni naszego Archiwum miała miejsce niecodzienna, wzruszająca sytuacja: w październiku 2019 roku odwiedzili nas państwo Jadwiga i Adam Turczyńscy – krewni Anahid Keuprulian. Państwo Turczyńscy od kilku lat pracują nad odtworzeniem genealogii swojej rodziny. Dzięki serwisowi Szukaj w Archiwach dowiedzieli się, że w Archiwum Państwowym w Opolu przechowywana jest spuścizna po ich krewnej. To kolejny dowód na to, że najlepszym miejscem zabezpieczenia rodzinnych pamiątek i dokumentów są archiwa państwowe.
Zainteresowanym przypominamy: https://archiwarodzinne.gov.pl/kolekcje/kolekcja-anahid-keuprulian-
Fot.: Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 45/3676/14; Archiwum Państwowe w Opolu, sygn. 45/3676/2
Tekst: Barbara Sypko, Beata Śliwińska