Czterech artystów dołączyło do Alei Gwiazd [film + zdjęcia]

Stanisława Celińska, Wanda Kwietniewska, Andrzej Rybiński i Marek Piekarczyk to artyści, którzy dołączyli dziś (10.06) do opolskiej “Alei Gwiazd”. Odsłonięciu, co stało się już tradycją, towarzyszył Chór Politechniki Opolskiej pod batutą Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.

Stanisława Celińska

Jako pierwsza, swoją gwiazdę odsłoniła Stanisława Celińska. Ta ceniona aktorka znana m.in. z roli nauczycielki Bożeny Lewickiej w serialu „Alternatywy 4”, Goździkowej w serii „Galimatias, czyli kogel – mogel” czy Lusi w  „Nie ma róży bez ognia”. Przez lata była kojarzona głównie z występami na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, gdzie zdobywała wiele pozytywnych recenzji. Jednak szerokiej publiczności jako wokalistka dała się poznać dopiero w 2012 roku gdy wydała wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i Royal String Quartet płytę „Nowa Warszawa”. Prawdziwym przełomem był rok 2015, w którym na półki sklepowe trafił album „Atramentowa…”, który pokrył się podwójną platyną. No koncie ma też „Fryderyka” oraz nagrodę publiczności im. Karola Musioła, którą otrzymała w 2020 roku za utwór „Niech minie złość” podczas koncertu premier na 57. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

Wanda Kwietniewska

Drugą artystką, była Wanda Kwietniewska. Obecnie kojarzona przede wszystkim z występów w formacji Wanda i Banda. Trzeba jednak pamiętać, że debiutowała pod koniec lat ’70 w grupie Vist, która w 1980 wystąpiła z utworem „Dziwny film” w konkursie „Premier” na 17. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wkrótce zespół zmienił nazwę na Skandal, by ostatecznie przyjąć nazwę Lombard, w którym występował z inną ikon polskiego rocka, Małgorzatą Ostrowską. Z Lombardem Kwietniewska nagrała kultową dziś „Śmierć dyskotece”. Po rozstaniu z zespołem założyła własny projekt Wanda i Banda, która z miejsca stał się jednym najważniejszych zespołów lat 80.  A takie utwory jak „Nie będę Julią”, „Podróżni bez biletu” czy „Siedem życzeń” na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka.

 

Andrzej Rybiński

Po Wandzie Kwietniewskiej swoją gwiazdę odsłonił Andrzej Rybiński. Na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę 2 plus 1. W 1971 zespół wystąpił na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymał nagrodę za wykonanie piosenki pt. „Nie zmogła go kula”.  Chwilę po tym sukcesie opuścił zespół i wraz ze swoją żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył grupę Andrzej i Eliza. Po dekadzie zespół się rozpadł, a Andrzej Rybiński rozpoczął karierę solową. To z tego okresu pochodzi jego największy przebój „Nie liczę godzin i lat”, za który otrzymał I Nagroda w konkursie Premier na 20. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Marek Piekarczyk

Ostatnim artystą, który został uhonorowany gwiazdą był Marek Piekarczyk. To wieloletni wokalista grupy TSA, która obok Turbo i Kata jest jednym z najważniejszych metalowych zespołów lat 80. Z Tajnym Stowarzyszeniem Abstynentów, bo tak należy rozwijać skrót TSA, nagrał tak kultowe albumy jak „TSA”, „Spunk!”, „Heavy Metal World” czy „Rock ‘n’ Roll”. Piekarczyk zasłynął też rolą Jezusa w wystawionym w gdyńskim teatrze musicalu „Jesus Christ Superstar” w reżyserii Jerzego Gruzy.  Piekarczyk brał także udział w nagrywaniu albumu Yugopolis, a także ma na koncie solowy album „Źródło” wydany w 2009 roku.

 

Najnowsze artykuły