Rozpoczęły się Dni Opola i potrwają cały weekend. Zobacz co polecamy

W piątek po południu rozpoczęło się święto naszego miasta, które potrwa cały weekend. W tym czasie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a w programie koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, artystyczne happeningi, wystawy oraz różnego rodzaju zmagania sportowe. 

Pełen program znajdziecie pod tym linkiem www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/dni-opola-2022

Jak przystało na stolicę polskiej piosenki nie zabraknie wielu muzycznych wydarzeń. 20 maja w piątkowy wieczór na Małym Rynku wybrzmią dźwięki muzyki elektronicznej, a w ramach koncertu „100% House Music” zagrają DJ D’Vision, Stahou, Grand F, Darya – wokal, Orlov (Tour z Dj Sobel).

Kolejnego dnia warto zawitać do Amfiteatru, gdzie Narodowe Centrum Polskiej Piosenki przygotowało koncert „Miasto Jest Nasze! Smolik i goście”. Znane piosenki, w których miasto gra główną rolę, w zupełnie nowych aranżacjach Andrzeja Smolika wykonają topowi artyści polskiej sceny alternatywnej: Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Piotr Rogucki, Mery Spolsky, Julia Marcel, Baasch, Kev Fox. W sferze wizualnej koncerty dopełni scenografia i wizualizacje stworzone przez Tomasza Kuczmę – artystę wizualnego, autora okładek albumów muzycznych. Bilety w cenie 40zł, do nabycia w kasach NCPP oraz online na stronie bilety.ncpp.opole.pl

Następnego dnia wieczorem warto ponownie zajrzeć w to samo miejsce, bo tam czeka kolejna gwiazda, mianowicie zespół Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Hity takie jak „Zamigotał świat”, „Ruchome piaski”, „Orła Cień”, „Piosenka księżycowa”, „Pocałuj noc”, czy „Zanim zrozumiesz”, potrafią zanucić miliony Polaków. Bilety w cenie 10 zł dostępne są w kasach NCPP oraz na stronie internetowej ncpp.opole.pl.

W międzyczasie, w niedzielę Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza z kolei na koncert „W stronę Krainy Łagodności”, podczas którego wystąpią Czerwony Tulipan i Tadeusz Woźniak.

Na święto naszego miasta zjadą do niego także najtwardsi z najtwardszych strażaków, żeby rywalizować ze sobą w najbardziej wymagających konkurencjach: wejście na wieżę i wciąganie pakietu wężowego, bieg i przeciąganie węża pożarniczego czy ewakuacja poszkodowanego. Impreza odbędzie się na Placu Kopernika.

Celem zawodów jest przybliżenie publiczności codziennych trudów pracy strażaków, dlatego konkurencje będą odzwierciedlały czynności, które są wykonywane przez ratowników podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Zawodom będą towarzyszyły liczne atrakcje. Każdy widz, który pojawi się na imprezie, bez względu na wiek, będzie mógł zbliżyć się do zawodu strażaka i spróbować swoich sił w różnych dziadzinach pożarniczych.

Do Opola zaproszona została Elżbieta Dzikowska – znana podróżniczka, historyk sztuki, autorka wielu książek, z którą spotkać się będzie można w sobotnie popołudnie na Pl. Wolności. Towarzyszyć temu będzie wystawa fotografii pani Elżbiety pt. „Uśmiech świata”, którą już można podziwiać przed Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu.

Na ul. Krakowskiej z kolei będzie można obejrzeć wystawę „Miasto kolorów. Magia dawnej fotografii” prezentującą stare zdjęcia Opola, które zyskały nowy blask i życie dzięki koloryzacji wykonanej przez pasjonata historii Jacka Kucharskiego. Dodatkowo opatrzone krótkim komentarzem przygotowanym przez dr Bognę Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego, zabiorą mieszkańców Opola w podróż wehikułem czasu.

W ramach Dni Opola nie zabraknie również możliwości do wspólnej aktywności. W sobotę rozegrany zostanie Turniej Tenisowy Amatorów o Puchar Miasta Opola, a następnego dnia warto wziąć udział w „Rodzinnym Dogtrekkingu 2022” czyli bieg z czworonożnym pupilem na dystansie 4 km, który zorganizowany zostanie na Kąpielisku Malina. Ten czas zbiegł się również z jubileuszem 20-lecia istnienia Uczniowskiego Klubu Sportowego Start, którego przedstawiciele w niedzielę na Pl. Kazimierza zasadzą drzewa tworząc Aleję Szermierzy. Towarzyszyć temu będą pokazy szermiercze oraz inne atrakcje.

Warto zapamiętać, że tylko niektóre spośród  licznych atrakcji. Szczegółowy program aktualizowany będzie na stronie: www.opole.pl oraz zaprezentowany zostanie na stosownych plakatach. Tym niemniej zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.