Dobiegają końca prace na Placu Kopernika

Już w maju opolanie będę się cieszyć nową, piękną przestrzenią miejską.

Plac Kopernika w ostatnich latach kojarzył się ze źle zagospodarowanym parkingiem, a wcześniej było na nim targowisko “Cytrusek” z blaszanymi i plastikowymi budami. Miejsca dla samochodów są ważne w tej części miasta i nadal tam będą. Różnica polega na tym, że dwupoziomowy parking na ponad 200 samochodów zostanie schowany pod ziemię. Plac natomiast odzyskają piesi.

Drzewa, trawniki, krzewy, ławki, tego zdecydowanie brakowało na placu Kopernika. Zieleń konsekwentnie wraca do centrum miasta, dlatego na przebudowywanej przestrzeni już pojawiły się niemal dziesięciometrowe  platany. Zasadzony został też żywopłot, a na rampie nad wjazdem do podziemnego garażu pojawi się trawnik z darni.

Zamiast połamanych betonowych płyt na placu Kopernika są już granitowe płyty, pod którymi znajduje się nie tylko parking, ale też cały system automatycznego nawadniania, który stwarza roślinności optymalne warunki do rozwoju.

Przebudowa miejskiego placu odbywa się na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym uczestniczą gmina Opole i właściciel Centrum Handlowego “Solaris”. Sam “Solaris” został rozbudowany, pojawi się w nim kilkanaście nowych sklepów. Inwestor daje miastu gwarancję, że ceny w podziemnym parkingu nie przekroczą tych, które obowiązują w miejskiej strefie płatnego parkowania.

Inwestycja oddana ma być w pierwszej połowie maja.

Najnowsze artykuły