Dokąd zmierza teatr XXI wieku?

Przedstawiciele teatrów z blisko 50-ciu krajów Europy rozmawiają w Opolu o przyszłości tej dziedziny sztuki w kontekście istotnych zagadnień ostatnich lat, które jak wojna czy pandemia zmieniły pojmowanie ustalonych dotąd norm czy zasad.

– W Polsce gdzie teatr odgrywał prestiżową rolę też te zmiany okazały się bardzo dotkliwe i kiedy prawie 4 lata temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o możliwości realizacji forum w naszym teatrze nie spodziewaliśmy się, że rzeczywistość tak się zmieni – mówi dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski.

Jego zdaniem to także duża szansa na wymianę doświadczeń i pokazanie członkom Komisji Europejskiej, że sztuka bez wzmocnienia roli teatru będzie nadal w sytuacji kryzysowej.

– W ostatnim czasie nie tylko w naszym kraju zetknęliśmy się z kwestiami ekonomicznymi głównie polegające na cięciu funduszy, zamknięciu sal i utracie publiczności, co powodowało także i „ograniczenia ekspresji artystycznej”. Wzrastające koszty życia spowodowały widoczny spadek zainteresowania widzów, którzy na szczęście powracają do nas i liczę, że ten poważny kryzys także i artystyczny będziemy mieli za sobą – podsumowuje dyrektor Rakowski.

Podczas czterodniowego forum zaplanowano sympozja i konferencje poświęcone rozwojowi i przyszłości teatru w Europie. Uczestnicy będą rozmawiać zarówno o współpracy międzynarodowej jak i o wykorzystaniu nowych technologii przy realizacjach audio-wizualnych. Osobna kategorią forum będą spektakle teatralne, które ma w swoim repertuarze opolski teatr, a które będą grane w języku polskim, ale wyświetlanymi w języku angielskim napisami.

W II Europejskim Forum Teatralnym w Opolu, w którym bierze udział ponad 300 uczestników rozpoczęło się dzisiaj /wtorek 10 maja/ potrwa do soboty /13-ty maja/.

Pierwsze Forum odbyło się w 2020 roku w Dreźnie i zakończyło się podpisaniem Deklaracji Drezdeńskiej, rekomendującej strategie wzmacniania teatru i sztuk performatywnych oraz określającej kluczowe wyzwania w nadchodzących latach.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły