Dostępność architektoniczna w przestrzeni miejskiej. Konferencja branżowa za nami
Czym jest zapewnienie dostępności budynków i przestrzeni publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami? Obowiązkiem ustawowym? Standardem w myśleniu o przestrzeni? A może obowiązkiem społecznym? Na te i inne pytania, podczas konferencji w Opolu (22.10.2024), odpowiadali liderzy dostępności. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro ds. Dostępności Urzędu Miasta Opola, Powiatową Społeczną Radę ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgromadziło tłumy zainteresowanych.
Opole, od wielu lat, realizuje zadania ukierunkowane na szeroko rozumianą dostępność. Dostępność będącą szansą na inkluzję społeczną. Inkluzję rozumianą jako proces polegający na usuwaniu barier, zmierzający do stworzenia miasta dla wszystkich.
Dostępność architektoniczna to interes publiczny, obszar istotny z punktu widzenia obywateli, jednostek samorządu terytorialnego, kadr zarządzających zakładami pracy, specjalistów ds. dostępności, czy też studentów i absolwentów uczelni technicznych.
Konferencja stanowiła znakomitą okazję by spojrzeć na dostępność architektoniczną z różnych perspektyw. Agata Gawska, doświadczona ekspertka w zakresie dostępności, badaczka społeczna i managerka, mówiła o znaczeniu zrozumienia potrzeby w odniesieniu do stanu zapewnienia dostępności architektonicznej w administracji publicznej.
Z kolei Katarzyna Dinst, socjolożka, ekspertka ds. dostępności i samorzeczniczka, odnosząc się do doświadczeń własnych, opowiedziała o postrzeganiu dostępności architektonicznej z punktu widzenia osoby niskorosłej.
Dr inż. arch. Marcin Gałkowski, adiunkt na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, wskazał na znaczenie prawa miejscowego – wypracowania dokumentów, jakimi są standardy dostępności architektonicznej, w kontekście inkluzywności miejskiej przestrzeni publicznej.
Na zakończenie dr Agnieszka Kossowska, prezeska Fundacji Rozwoju Edukacji Empatycznej FREE, kierowniczka Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Politechniki Opolskiej oraz Bartosz Berezowski, Prezes Fundacji Geko, przewodniczący Opolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, zaprezentowali założenia prowadzonych w mieście konsultacji społecznych: dostępność w Opolu.
Konferencja zorganizowana została w ramach III Targów Dostępności. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Arkadiusz Wiśniewski.
Opracowanie: Agnieszka Pawelczyk, Biuro ds. Dostępności