Dożynki – tradycja i rozrywka w sercu miasta

Dożynki to tradycyjne święto, które wieńczy sezon pracy rolników i ogrodników a także symbolicznie kończą żniwa. W całym regionie w ten weekend odbywa się wiele żniwniokowych (bo tak często na Opolszczyźnie nazywane są dożynki) imprez, celebrujących pracowitość, gospodarność i zaradność gospodarzy.

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki i do niedawna zachowane zwyczaje związane np. ostatnia kępą –pasem niezżętego zboża, które po żniwach pozostawiano na polu dla ciągłości urodzaju. Nazywano je wiązką, wiązanką lub garstką i było uroczyście ścinane przez najlepszego rolnika, by następnie wręczyć je żniwiarkom do uplecenia wieńca. Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były blisko sąsiadującymi ze sobą świętami. Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej (1900–1903) pisał, że okrężne i dożynki są różnymi zwyczajami: Okrężne, biesiada rolnicza w jesieni po sprzątnięciu wszystkich zbiorów, czyli po „okrążeniu” pól, skąd i nazwa okrężnego powstała. Okrężne tym się różni od dożynek, że dożynki oznaczają dożęcie oziminy i przyniesienie wieńca gospodarzowi z pola do domu. Okrężne zaś jest zabytkiem uczt jesiennych, znanych w przeszłości wielu narodom, wyprawianych po sprzątnięciu z pola wszystkich plonów.

Dożynki stanowią świetną okazję do wprowadzenia odrobiny wiejskiego stylu życia i tradycji do centrum miasta. W wielu dzielnicach Opola co roku obchodzone są festyny dożynkowe. Zwyczajem naszych opolskich żniwnioków stało się organizowanie biesiad i festynów z poczęstunkiem, poprzedzanych uroczystą mszą świętą. Na uczestników czeka również wiele atrakcji, konkursów, pokazów, występy zespołów oraz tradycyjne wieczorne potańcówki. Organizatorzy festynu dożynkowego w parafii p.w. św. Michała Archanioła na Półwsi, zachęcają do uczestnictwa w żniwniokuto najlepszy sposób, aby okazać wdzięczność za urodzajny sezon i świętować życie. Jest to również doskonała okazja do spotkania z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami, aby wspólnie celebrować dobre plony. Jak również wymieniać się sposobami na ich osiągnięcie. To okazja do bycia przez chwilę razem w jakże zabieganej codzienności.

Sezon na żniwniokowe festyny możemy zatem uznać za otwarty.

Najnowsze artykuły