Drugie miodobranie z miejskiej pasieki. Będzie można spróbować miodu z serca miasta

Ule z recyklingu znajdują się na dachu Centrum Usług Publicznych. Już 6 czerwca mieszkańcy będą mogli skosztować miodu z uli, która zbudowane są z elektroodpadów, a dokładnie z części zużytych pralek.

Miodobranie jest ukoronowaniem całorocznej działalności funkcjonowania pasieki, która powstała dzięki współpracy miasta, Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz ERP Polska.

– Miodobranie tegoroczne powinno przynieść duże lepsze efekty niż to w ubiegłym roku, kiedy pasieka dopiero rozpoczynała swoje funkcjonowanie. Tego miodu będzie w tym roku znacznie więcej. Te osoby, które przyjdą na otwarcie i będą chciały zobaczyć, jak wygląda wirowanie miodu bezpośrednio z plastra – oczywiście otrzymają słoiczki do wzięcia do domu – wyjaśnia Dariusz Kudryński z Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta.

Mimo że pasieka znajduje się w centrum miasta, to pozyskiwany z niej miód  jest ekologiczny. – Fundacja Odzyskaj Środowisko, z którą współpracujemy, przebadała czy w miodzie nie ma miejskich zanieczyszczeń i możemy powiedzieć, że miód jest całkowicie „czysty”. Miodu spodziewamy się sporo, ponieważ w okresie od kwietnia do czerwca kwitło dużo drzew owocowych – dodaje Kudryński.

Impreza rozpocznie się w czwartek (6.06) o godzinie 10.00. Wezmą w niej udział m.in. przedszkolaki. Organizatorzy przygotowali warsztaty pt. „Pszczoły na szczeblach kariery”, które zobrazują prace owadów w ulu i ich hierarchię.

– Dzięki pracy pszczół powstaje nie tylko miód, ale szereg zdrowych substancji, np. pyłek czy mleczko pszczele i o tym, też będziemy mówić. Będziemy także prowadzili zajęcia dla dzieci – podsumowuje Kudryński.

Najnowsze artykuły