Duży sukces USK w dziedzinie laryngologii. Blisko 20 pacjentów otrzymało implanty [WIDEO]

Uniwersytecki Szpital kliniczny w Opolu od roku realizuje program wszczepiania specjalnych implantów ślimakowych do uszu. Opolska placówka medyczna jest trzecią taką w Polsce. Wszczepianie implantów odbywa się szybko i kwalifikują się do niego również dzieci. Projekt wsparł Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Województwo Opolskie jest jednym z nielicznych, gdzie dostępne są zabiegi wszczepiania implantów u osób głuchych bądź słabo słyszących. Dodatkowo odbywa się to szybko i praktycznie bez kolejek. Już od roku Oddział Otolaryngologii wykonał blisko 20 udanych operacji. Zakwalifikowały się do niej bardzo mali pacjenci ale również seniorzy.

Pierwsza operacja została wykonana na prawym uchu 3 letniego chłopca. Wszystko poszło zgodnie z planem. Teraz pacjent jest już po drugim zabiegu na lewym uchu. Z kolei najstarszy pacjent, 80 latek również zabieg przeszedł bez komplikacji i korzysta z implantu – informuje Edyta Hanszke – Lodzińska, rzecznik prasowy USK w Opolu

Lekarze uczulają na liczne okoliczności, które mogą sprzyjać utracie słuchu. To nie tylko hałas. Przyczyną głuchoty mogą być spowodowane urazami mechanicznymi. Większość także niedosłuch ma od urodzenia.

Wszczepianie implantu u dorosłych pozwala na im na utrzymanie aktywności społecznej. Dzieci z kolei mają szansę na ogólny rozwój. Dzięki temu najmłodszych można szybko nauczyć mowy i funkcjonowania w codziennym życiu, ponieważ takie zabiegi można przeprowadzać nawet na rocznych dzieciach – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski, kierownik Oddziału i Kliniki Otolaryngologii USK w Opolu

Inicjatywa była by niemożliwa bez wsparcia Wojewódzkiego Oddziału NFZ ale również wykwalifikowanej kadry, która podjęła się tego skomplikowanego wyzwania. W Polsce takie zabiegi przeprowadza się m.in. w Warszawie.

Jakub Koziarz

Dziennikarz, autor tekstów, zajmuje się fotografią, realizacją wideo oraz montażem filmów. W Czasie na Opole zajmuje się tematami kulturalnymi, tj. promocją wydarzeń miejskich oraz ich relacjonowaniem.

Najnowsze artykuły