Dwa teatry – dwie premiery. Aktorzy wracają na scenę

Dzisiaj w Teatrze im. Jana Kochanowskiego i jutro w Teatrze Lalki i Aktora nowe spektakle.

Kochanowski zaprasza o godz. 19:00 na spektakl „Gargantua i Pantagruel” w reż. Jakuba Skrzywanka, który w przewrotny sposób opowiada o końcu kultury i społeczeństwa, o tym, jak śmiejemy się żegnając świat na zawsze wisząc na stryczku, który sami sobie zawiązaliśmy. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu.

W sobotę z kolei (godz. 17:00) prapremiera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora! Po ponad roku, to pierwsza premierowa realizacja na deskach opolskich lalek. Młodzież i dorosłych, Teatr zaprasza na wyjątkowy monodram oparty na literaturze epoki Romantyzmu „Uciec od rozpaczy. Życie Romantyczne zamknięte w monodramie”. Przedstawienie realizują cztery twórczynie młodego pokolenia. Skąd u artystek zainteresowanie tą szczególną literaturą, która zazwyczaj kojarzy się z daleką i napompowaną historią? Ich zdaniem, epoka „czucia więcej”, choć jest tak bardzo uwikłana w konteksty historyczno-polityczne, to warto w niej szukać czegoś dla siebie. Twórczynie postanowiły swoje artystyczne poszukiwania rozpocząć  tam, gdzie historia skupia się przede wszystkim na człowieku. Bo właśnie o człowieku, jego emocjach, rozterkach i o jego ucieczkach od rozpaczy, mówi epoka Romantyzmu.

Przypomnijmy, że w Teatrze Kochanowskiego przed nami jeszcze trzy kolejne premiery. 4 czerwca, w piątek, o godz. 19.00 wyczekiwana premiera „Króla Leara” w reż. Anny Augustynowicz z Mirosławem Zbrojewiczem w roli tytułowej. Dramat Szekspira jest jednym z jego szczytowych osiągnięć i stanowi głębokie studium ludzkiej natury. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Na 18 czerwca (piątek) o godz. 19.00 zaplanowano premierę „Danse Macabre” w reż. Renaty Piotrowskiej-Auffret, która bada ruchowy i społeczny wymiar Danse Macabre, skupiając uwagę na potencjale wspólnotowym i cielesnym nieprzerwanego, oczyszczającego tańca, także w kontekście doświadczeń pandemii. Spektakl realizowany w koprodukcji z Art Stations Foundation.

Natomiast 24 czerwca, w czwartek, o godz. 19.00 na Dużej Scenie zobaczyć będzie można premierę kasowego tytułu Andrzeja Saramonowicza „Testosteron” w reż. Roberta Talarczyka. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Spektakl realizowany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Fot. Przemysław Jendroska

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły