REKLAMA

REKLAMA

Dwóch lekkoatletów AZS-u Politechnika startowało w Katarze

W stolicy tego leżącego na Półwyspie Arabskim kraju – Dausze odbyły się mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Na tej jednej z największych imprez sportowych wystąpili dwaj zawodnicy AZS-u Politechniki Opole: dyskobol Bartłomiej Stój i chodziarz Dawid Tomala.

Mający 23 lata Stój wraca w tym roku do wysokiej dyspozycji po serii kontuzji, które prześladowały go w poprzednich latach. W sierpniu sprawił miłą niespodziankę zdobywając złoty medal mistrzostw Polski zostawiając w pokonanym polu dużo bardziej doświadczonych i utytułowanych zawodników: Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka.

Biorąc pod uwagę rekord życiowy zawodnika AZS-u (64,64 m), jak i jego najlepsze tegoroczne osiągnięcie (64,33 m na mistrzostwach Polski w Radomiu) trudno było oczekiwać, że uda mu się awansować do finałowej dwunastki zawodników podczas imprezy w Dausze.

Były to bowiem jedne ze słabszych rezultatów w 32-osobowej stawce uczestników. Niespodzianki rzeczywiście nie udało się sprawić, choć jak się wydaje finał był w zasięgu. Żeby się do niego zakwalifikować należało rzucić 63,31 m. Tyle miał bowiem 12. zawodnik w eliminacjach. Stój miał 61,79 m. Dało mu to 22. miejsce. Dyskobol AZS-u jest jeszcze bardzo młodym zawodnikiem i cała kariera przed nim, a start w Dausze powinien procentować w kolejnych latach.

Z kolei 30-letni Tomala rywalizował w chodzie na 20 km. Z grona 52 startujących do mety dotarło 40 zawodników. W Katarze jest potwory upał, a konkurencje długodystansowe (maratony, chód) odbywały się bardzo późnym wieczorem i nocą, by warunki do walki były nieco łatwiejsze. I tak były jednak niezwykle trudne.

Czasy osiągane przez startujących zdecydowanie odbiegały od ich rekordów życiowych czy najlepszych wyników w tym sezonie. Dla przykładu Tomala miał w Dausze rezultat o ponad 16 minut gorszy od swojego najlepszego w tym roku.

Zwycieżył Japończyk Toshikazu Yamanishi z czasem 1.26,34. Drugi był Rosjanin Wasilij Mizinow (1.26,49), a trzeci Perseus Karlstrom ze Szwecji (1.27,00). Zawodnik AZS-u miał rezultat 1.38,15. i zakończył zmagania na 32. pozycji.

Fot. archiwum AZS Politechnika Opolska 

Najnowsze artykuły