Dwoje opolan uhonorowanych tytułem Zasłużonego Obywatela Miasta Opola

Podczas dzisiejszej uroczystej sesji Rady Miasta Opola zwołanej z okazji Święta Niepodległości zostały wręczone tytuły Zasłużonego Obywatela Miasta. To zaszczytne wyróżnienie przyjęli Urszula Ciołeszyńska oraz Tomasz Różycki. 

Urszula Ciołeszyńska jest założycielką Lions Club Opole, należącego do International Association of Lions Clubs – jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Inicjowała większość przedsięwzięć charytatywnych – 6 koncertów m.in. Zespołu Śląsk, podczas których zebrano kilkanaście tysięcy złotych na pomoc potrzebującym – niedowidzącym i niesłyszącym. Zaangażowała się w organizację pomocy podczas wielkiej powodzi w 1997 roku, a także potem dla powodzian w Bogacicy. Kolejne projekty charytatywne dotyczyły profilaktyki wzroku. Jej projekt „Dbajmy o wzrok naszych dzieci” zakładał badania w szkołach województwa opolskiego, które odbywają się do dziś na urządzeniach pozyskanych przez Ciołeszyńską od sponsorów. Stoi także za organizacją w Opolu eliminacji do Międzynarodowego Festiwalu Niewidomych Piosenkarzy w Krakowie. Ponadto po wybuchu wojny w Ukrainie nawiązała kontakt z holenderskim Lions Club, dzięki czemu zakupiono wielki generator dla Iwanofrankiwska – miasta partnerskiego Opola w Ukrainie. Jako Ambasadorka Dobrej Woli Lions Clubs International ze swoimi pomysłami i kreatywnością włączyła się do współtworzenia i współrealizacji programu „Opolszczyzna Moja Mała Ojczyzna” w strukturach harcerskich, współpracowała w ramach działań Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny „OKOOP”. Uczestniczyła w działaniach OKOOP-u, tj. w manifestacji w Warszawie, zbieraniu podpisów pod petycją w obronie Opolszczyzny. Ponadto jest współzałożycielką i prezesem Federacji Przedsiębiorców Polskich Regionu Opolskiego. Założycielka Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet, ekonomistka, przedsiębiorca, działaczka społeczna i humanitarna, promotorka nowych technologii chroniących środowisko naturalne.

Tomasz Różycki jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych polskich poetów, prozaików oraz eseistów. Jest również tłumaczem języka francuskiego. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Kościelskich za poemat Dwanaście stacji. Rok później tom uzyskał nominację do Nagrody Literackiej Nike. Ponadto fragment tegoż utworu był tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007, a obecnie Dwanaście stacji jest jedną z sugerowanych lektur uzupełniających dla liceum i technikum. W 2007 roku Różycki był ponownie nominowany do Nike za tom Kolonie, który dostał się do finałowej siódemki, a także był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2010 roku został laureatem Nagrody „Kamień”, przyznawanej podczas Festiwalu „Miasto Poezji”. Tom Księga obrotów był nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2011 roku oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2011. W 2017 roku otrzymał nominację do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Litery, w roku 2023 został laureatem tejże nagrody za tom wierszy Ręka pszczelarza. Za eseistyczny tom Próba ognia. Błędna kartografia Europy Europejskie Centrum Solidarności uhonorowało go nagrodą Ambasador Nowej Europy. Jego najnowsza powieść Złodzieje żarówek zdobyła nagrodę literacką Grand Continent oraz Nagrodę Literacką Miasta Warszawy, a także znalazła się w finałowej siódemce do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Poza tym był laureatem rozlicznych konkursów i nagród literackich, w tym: konkursu im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi (1997), Czasu Kultury (1997), Rainera Marii Rilkego w Sopocie (1998), Nagrody Zeszytów Literackich im. Josifa Brodskiego (2006). Otrzymał nagrodę za najlepszą Książkę Wiosny 2004 w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. W 2004 roku był nominowany do Paszportu „Polityki”. Został laureatem stypendium twórczego Vermont Studio Center 2009 oraz nagrody Arts & Literary Prize 3 Quarks Daily 2010. Miasto Opole dwukrotnie uhonorowało go nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie kultury: w 2006 roku otrzymał nagrodę specjalną, a w 2022 roku za całokształt dokonań twórczych i artystycznych. Opolski poeta może pochwalić się nie tylko bogatym dorobkiem artystycznym, na który składają się książki poetyckie, eseje, tłumaczenia i szkice, ale także udziałem poety w licznych międzynarodowych stypendiach, konferencjach i festiwalach, co dookreśla artystę jako tego, który jest cały czas zaangażowany w propagowanie literatury, kultury oraz wartości intelektualnych.

O nadaniu Zasłużonego Obywatela Miasta Opola obu postaciom zadecydowała Rada Miasta podczas wrześniowego posiedzenia.

Najnowsze artykuły