Ciekawy czas w Muzeum Śląska Opolskiego

Przed nami bardzo ciekawe dwa dni w Muzeum Śląska Opolskiego. Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy starych monet, jak i tajemnic władców bursztynowego szlaku żyjących na naszych terenach. Dla najmłodszych przygotowano natomiast warsztaty plastyczne.

Najpierw, bo na piątek o godz. 17 (wstęp wolny), przedstawiciele tej instytucji zapraszają na pierwsze z cyklu spotkanie numizmatyczne. Wówczas to odbędzie się prezentacja nowej monety emitowanej przez NBP (Kongres Numizmatyczny), a Mateusz Magda czyli kierownik merytoryczny Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu opowie o medalach śląskich z XX wieku, które specjalnie zostały na tę okazję wyjęte z muzealnego skarbca, z kolei opolscy numizmatycy pokażą swoją kolekcję monet z cyklu Poczet królów Polski.

– Wszystko to odbędzie się w miłej i nieformalnej atmosferze spotkania przy kawie – zachęca Michał Grocholski z Biura Promocji MŚO. – Jeśli cała formuła się spodoba, to wówczas program i zakres aktywności będzie się rozrastał – dodaje.

Na następny dzień. od godz. 11, organizatorzy zapraszają najmłodszych na warsztaty edukacyjne „Opolska moneta” gdzie każdy będzie mógł zaprojektować swoje pieniądze (wstęp wolny). Zapisy na warsztaty: tel. 77 44 31 761 (Dział Edukacji) lub tel. 77 44 31 754 (Kasa Muzeum).

Również w sobotę, ale o godz. 14.30 – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – o celtyckiej przeszłości Górnego Śląska, pozostawionym bogactwie dziedzictwa archeologicznego opowie dr Przemysław Dulęba. Pomiędzy V a II wiekiem p.n.e. ludność celtycka utworzyła w tym regionie jedną z enklaw osadniczych. Wprowadzono znaczny postęp technologiczny w różnych dziedzinach wytwórczości i organizacji społecznej. Posiadano też rozbudowaną sieć kontaktów, powodując ożywioną wymianę handlową, szczególnie przez tzw. Bursztynowy Szlak. Celtowie pozostawili w Polsce po sobie bogate i pięknie wykonane artefakty odkrywane do dzisiaj podczas badań archeologicznych, czy przypadkowo. Wstęp wolny.