Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzimy także u nas

Na co dzień prowadzą nawet kilkunastometrowe pojazdy – kierowcy z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu życzą mniej brawury, więcej odpowiedzialności, ale także zrozumienia i życzliwości. Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

–  Każdemu kierowcy życzyłbym tyle samo powrotów, co wyjazdów – mówi Łukasz Halkiewicz, zawodowy kierowca z kilkunastoletnim stażem. I zwraca uwagę na największe przewinienia na drogach: – Wyprzedzanie na pasach zdarza się bardzo często, zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie tylko po to, żeby zahamować i skręcić w kolejną dróżkę. Generalnie, każdy kierowca, oprócz tego że myśli za siebie, powinien myśleć też za innych i przewidywać sytuacje na drogach. Wielu kierowców patrzy tylko na siebie, że najważniejszy jestem tylko ja i moje interesy, a nie to, co się dzieje w koło. Nieraz dobry gest ułatwiłby wszystkim funkcjonowanie.

Piotr Radziej, który w MZK pracuje od 9 lat mówi, że kierowcy osobówek nie zdają sobie sprawy, że autobusem nie da się zahamować tak szybko, jak mniejszym pojazdem:

Na drodze powinniśmy myśleć o innych, nie tylko o sobie. Często zdarzają się takie sytuacje, w których kierowcy zajeżdżają nam drogę, albo wyprzedzają i wjeżdżają przed samą maskę autobusu. I może dojść do kolizji. Na przykładzie nas i kierowców taksówek, czy ciężarówek, czyli zawodowych kierowców, jeden o drugim myślimy, a kierowcy osobówek jakby nas nie dostrzegali. My, patrzymy szeroko, wiemy, że jeżeli jeden drugiemu pomoże, to ta pomoc wróci. Ale kierowy są różni i nie można od nich wymagać wszystkiego.

W 2021 roku na polskich drogach doszło do ponad 22 tysięcy wypadków. Zginęło w nich ponad 2 tysiące osób. W zeszłym roku doszło także do ponad 422 tysięcy kolizji drogowych. Jak mówi Aleksandra Siczewska, która miejskie autobusy prowadzi od 5 lat, każdy kierowca musi pamiętać o tym, że nie jest na drodze sam.

Myślę, że trzeba być przede wszystkim skupionym. Trzeba mieć duża uważność. To nieodzowny element każdego dnia pracy jako kierowca, ale także kierowców osobówek. Życzę wszystkim, żeby zawsze wyruszając trasę, wracali do domu. I, żeby nie korzystali z telefonów komórkowych. Jak jeżdżę autobusem wysoko siedzę i widzę, że to dosyć duży problem, bo praktycznie co drugi kierowca korzysta z telefonu. Jest to przejaw nieodpowiedzialności, a każdy z nas musi pamiętać o bezpieczeństwie.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy jest obchodzony od 2006 roku.

Najnowsze artykuły