Dzień biało-czerwone flagi

Pamiętajmy, że dzisiaj (2 maja) obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Warto więc biało-czerwone barwy (biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność) eksponować w tym czasie szczególnie .

Oficjalnie Dzień Flagi został wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Jest więc obchodzony między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym). Wybór akurat 2 maja nie był przypadkowy. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Jest to też podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Kolory te w czasach średniowiecza były bardzo popularne. Co ciekawe, identyczną flagę miały Czechy, a także (krótko) Czechosłowacja. Dla odróżnienia od polskiej dołożono więc niebieski trójkąt, który symbolizował Słowację.

Mimo że barwy naszej flagi wynikają z kolorystyki herbu, nie brak legend na temat ich pochodzenia. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Ten pierwszy, mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Z tego zachwytu Lecha orzeł wylądował w naszym godle. Heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły