Dzień Kobiet świętujmy… codziennie!

Dzień Kobiet kojarzy się wielu Polakom ze świętem peerelowskim. Tyle w tym prawdy, że rzeczywiście w tamtym okresie cieszył się największą popularnością. Jego korzenie to jednak zupełnie inne czasy i inne kraje…

Za początek tego święta uznaje się rok 1857. Wtedy pracujące w amerykańskiej fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajk. Domagając się krótszego dnia pracy oraz identycznego z mężczyznami wynagrodzenia. Na pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet musieliśmy jednak poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat i nie był to wcale 8 marca.

Aby lepiej zrozumieć charakter tego święta, jeszcze raz przenieśmy się w czasie. Do 1901 roku. W Stanach Zjednoczonych powstała wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki, która szybko zyskała poparcie wielu grup społecznych. Kilka lat później (8 marca 1908 r.) doszło do protestu. 15 tysięcy pracowników branży odzieżowej znów domagało się praw ekonomicznych i politycznych dla kobiet. W ramach upamiętnienia tego protestu partia zorganizowała manifestację, która odbyła się 28 lutego 1909 r. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku.

Skojarzenia z PRL-em, albo bardziej ruchem socjalistycznym i komunistycznym przy okazji tego święta, zapewne biorą się także z faktu, że jedną z matek-założycielek była niemiecka komunistka i feministka Klara Zetkin, silnie zaangażowana w międzynarodowe działania.

Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają nawet starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, opiekunki życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali żony prezentami.

Obecnie Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w około 30 krajach. W niektórych świętuje się dłużej niż jeden dzień. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. A 8 marca Włoszki otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej. Co ciekawe, kobiety sobie nawzajem też dają kwiaty w prezencie.

Co do polskiej tradycji Dnia Kobiet to wszyscy kojarzymy ją z kwiatami (kiedyś niemal wyłącznie z goździkami) i drobnymi upominkami wręczanymi przez mężczyzn kobietom. My zaś jesteśmy zdania, że najlepszym prezentem dla naszych pań jest traktowanie ich tak, jakby 8 marca był codziennie.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły