Dzień otwarty Opolskiego Teatru Lalki i Aktora

Dzień Otwarty w “opolskich lalkach” powraca dziś w godz. 11-14 z mnóstwem atrakcji dla widzów w każdym wieku. Działania będą łączyć teatr z innymi dziedzinami sztuki*. I nie potrzeba wejściówek, biletów ani rezerwacji. Każdy jest zaproszony!

W krainie lalek i kostiumów, dźwięków oraz sztuk plastycznych

Tego dnia każdy może poczuć się jak aktor i spróbować swoich sił w animacji. W naszych magazynach mieszkają setki lalek, a wśród nich: marionetki, pacynki, kukły, muppety, różnego rodzaju lalki zmechanizowane. Sporą część z nich zobaczycie na wystawie, którą przygotujemy na Scenie na Piętrze. Czy myślicie, że łatwo jest ożywić lalkę teatralną? Pokażemy Wam sposoby animacji i wtedy przekonacie się, że to tylko z pozoru jest łatwe zadanie. A może jesteście ciekawi teatralnych kostiumów i chcielibyście zamienić się w lwa, księżniczkę albo pirata? Będzie czekała na Was teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Działania Dnia Otwartego odbywać się będą na wszystkich trzech scenach, a także w wielu pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla widzów, jak np. studio nagrań. Tutaj będziecie mogli doświadczyć efektów dźwiękowych, które są bardzo ważnym elementem każdego przedstawienia. Pod czujnym okiem aktorów i akustyków będziemy nagrywać, przekształcać, eksperymentować i bawić się własnym głosem. Zaprosimy Was także do pracowni plastycznej. To miejsce, w którym na co dzień powstają lalki, które później oglądacie w spektaklach. Wraz z naszymi modelatorami będziecie mogli wykonać lalki i zabrać je ze sobą, by samemu tworzyć teatr w domowych warunkach. Nie zapominamy także o literaturze. Przygotujemy specjalną, przytulną przestrzeń, w której posłuchacie pięknych opowieści w aktorskiej interpretacji.

Alfabet Teatru

W programie wydarzenia znajdzie się wiele działań, które skierowane będą do całych rodzin, poczynając od konkursów, które będziemy organizowali już przy wejściu głównym. Aby podkreślić charakter edukacyjny Dnia Otwartego, podzielimy się z Wami wiedzą, którą być może wykorzystacie w jednym z takich konkursów. Na Dużej Scenie poprowadzimy „Alfabet Teatru”. Wszystkie trudne albo niezrozumiałe słowa związane z teatrem (np. sufler, inspicjent czy garderoba) będziemy wspólnie z aktorami rozszyfrowywać. Interaktywne działania pozwolą na pełne zapoznanie się z trudnymi teatralnymi pojęciami i utrwalenie ich. Podczas Dnia Otwartego będziemy nieustannie zapraszać do wspólnej zabawy i współtworzenia wszystkich działań. Będziecie nie tylko uczestnikami tego wydarzenia, ale także jego twórcami. Dlatego także podczas warsztatów na Małej Scenie pt. „Bajkowe mole”, liczymy na Wasz aktywny udział.

Bajkowe mole

Podczas tego działania, przybliżymy bajki Ignacego Krasickiego za pomocą teatru cieni. To jedna z najstarszych i najbardziej efektowanych technik teatralnych. Wybrane bajki zaprezentujemy na cieniowym ekranie. A oprócz tego, dzięki technice teatru cieni, odwiedzimy światowe restauracje, zbudujemy zwierzęta z własnych rąk, a nawet udamy się na wizytę lekarską. Chcecie wiedzieć jak? Przyjdźcie na warsztaty! Na zakończenie spotkania wspólnie zaprezentujemy bajkę, do której każdy  wykona lalkę cieniową i spróbuje animacji za cieniowym ekranem. Mamy nadzieję, że będzie to inspiracja do zabawy w teatr we własnym domu, gdzie przy użyciu nocnej lampki, wyczarujecie na ścianie magiczne, cieniowe obrazy.

Do Opola prosto z Zakopanego

Szykujemy też specjalną atrakcję, której jeszcze w naszym teatrze nie było, czyli folklor prosto z Podhala. Z Zakopanego przyjedzie do nas dziecięcy Zespół Regionalny Mały Zbójnicek, który w drodze na ogólnopolski przegląd teatrów amatorskich zagra przedstawienie na naszej scenie. Zespół tworzy 50 osób, w tym głównie dzieci w wieku 5-12 lat. W prezentacji nie zabraknie góralskiego tańca, muzyki, śpiewu i charakterystycznych instrumentów. Jesteśmy przekonani, że dacie się porwać tej energii!

Odsłaniamy kulisy

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i do udziału w licznych atrakcjach, które przygotowuje wielu pracowników OTLiA. Z chęcią podzielimy się naszą pasją, jaką jest praca w teatrze. Dzień Otwarty to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć teatr od kulis i szansa na fantastyczną podróż do świata, który zazwyczaj oglądamy tylko z perspektywy widowni.

*Tekst ukazał się w czerwcowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”.

Foto: Grzegorz Gajos.

Najnowsze artykuły