Dzień Weterana w Opolu [GALERIA I FILM]

Na Placu Wolności w Opolu obchodzono dzisiaj Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

To święto z niezbyt jeszcze długą tradycją, bo obchodzimy je od 2012 roku, a zostało ustanowione przez Sejm rok wcześniej. Oddawany jest hołd żołnierzom polskich Sił Zbrojnych pełniących służbę w międzynarodowych strukturach wojskowych w różnych częściach kuli ziemskiej, na rzecz bezpieczeństwa innych narodów. Święto zbieżne jest z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych ONZ ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w grudniu 2002 roku.

Polscy i opolscy żołnierze uczestniczą w międzynarodowych operacjach, w misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego od dziesiątek lat.

– Spotkaliśmy się, aby oddać hołd wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy służyli i nadal służą w operacjach pokojowych ONZ. Podziękować za ich wysoki poziom profesjonalizmu, zaangażowanie i odwagę. Wśród nich są także oczywiście wojskowi z Opola. To Wasze święto, Wasz Dzień Weterana – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Opola, Przemysław Zych. I dodał: – W globalnym świecie nie raz już przekonaliśmy się, że granice państwa tylko wtedy są bezpieczne, gdy bezpieczny jest świat. A świat, niestety, nie jest bezpieczny, co od ponad dwóch lat obserwujemy za naszą wschodnią granicą, a od kilkunastu tygodni na Bliskim Wschodzie. Chińsko-amerykański spór o Tajwan również nie wróży światu niczego dobrego.

Z danych Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych wynika, że pod koniec ubiegłego roku toczyły się 183 konflikty zbrojne. To więcej niż przed trzema dekadami. Według opinii niektórych ekspertów, od zakończenia II wojny światowej, najdłuższy okres bez żadnego konfliktu wyniósł 26 dni. Inni twierdzą, że tylko 2–4 dni.

Uroczystości były też okazją dla podziękowań i gratulacji członkom Opolskiego Koła numer 25 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ  w Opolu, które obchodzi 25-lecie swojej działalności.

 

Najnowsze artykuły