Dziś darmowy piątek w autobusach MZK! Straż Miejska prowadzi szkolenia dla najmłodszych

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach tej kampanii, opolska Straż Miejska prowadzi szkolenia w zakresie bezpieczeństwa w komunikacji zbiorowej. Dziś też przypada darmowy piątek w autobusach MZK.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbywa się corocznie w dniach 16-22 września. Zainicjowany przez Komisję Europejską 18 lat temu, ma na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

Przy tej okazji przypominamy, że już od kilku lat, z inicjatywy prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, piątki dla osób posiadających samochód i prawo jazdy są darmowe w autobusach MZK. Z przejazdów miejską komunikacją mogą korzystać zarówno mieszkańcy miasta, jak i osoby przyjezdne. Niezbędne jest tylko okazanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym.

Miasto oferuje jednak więcej. Corocznie w ramach tygodnia zrównoważonego transportu Straż Miejska prowadzi prelekcje dla uczniów szkół podstawowych. Strażnicy zwracają uwagę m.in. na to, jak poruszać się po chodniku w drodze do szkoły, podczas której może na nich czekać wiele przygód – niekoniecznie tych dobrych. Właśnie dlatego uczą dzieci, jak reagować w sytuacjach ryzyka. Wiosną Straż Miejska planuje ponownie zawitać do szkół z miasteczkiem rowerowym, by poprowadzić prelekcję zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych uczniów. Miasteczko rowerowe zaplanowano także podczas niedzielnego pikniku w Parku 800-lecia.

Podczas ogólnoeuropejskiej akcji, 20 września będzie dniem bez samochodu. Świetną okazją na spędzenie tego dnia będzie I Opolski Rajd Rowerowy z okazji otwarcia nowego mostu im. Joachima Halupczoka. Start nastąpi punktualnie o godzinie 11:00 pod mostem im. Joachima Halupczoka. Dla każdego rowerzysty darmowy komin oraz ciepła kiełbaska. Po przyjeździe peletonu do Parku 800-lecia Opola rozpocznie się piknik, a w jego trakcie m.in.: animacje, food trucki, okazja do zrobienia zdjęcia z maskotkami oraz konkursy z nagrodami.

Najnowsze artykuły