Dziś Dzień Wieżowców – co to za budowle?

3 września przypada Międzynarodowy Dzień Wieżowców. To wydarzenie jest świetną okazją, by zobaczyć świat z innej, nieco wyższej perspektywy. Data obchodów upamiętnia urodziny architekta – wizjonera Louisa Sullivana.

W Polsce termin wieżowiec przylgnął w głównej mierze do najwyższych budynków mieszkalnych skupionych w blokowiskach, mniej jest natomiast kojarzony z funkcjami użyteczności publicznej. W Opolu najwyższym wieżowcem jest akademik UO – Niechcic (45,9m), następnie wieżowce na osiedlu AK (44m) oraz wieżowiec Hanka na tzw. opolskim Manhattanie przy pl. Piłsudskiego (42m). Dla porównania najwyższym obecnie wieżowcem świata jest Burj Khalifa w Dubaju, który liczy 828 metrów wysokości.  Kolos ten będzie jednak o ponad połowę niższy od projektu Foster + Partners, który chce postawić Arabia Saudyjska w Rijadzie. Ma on liczyć blisko 2km wysokości!

Louis Henry Sullivan – amerykański architekt – wizjoner, członek Chicago School, urodził się 3 września 1856 roku w Bostonie urodził się. W swoich projektach i pismach teoretycznych reprezentował zasadę harmonijnego zastosowania nowoczesnych technologii budowlanych (np. powszechnych w późniejszych latach konstrukcji szkieletowo-betonowych) współgrającego z estetyką budowli. Maksymą architekta było: “form follow function“, przez miało oznaczać, że forma dekoracji nie może przesłaniać funkcji obiektu, tak by dla każdego mieszkańca jasnym było, co w danym budynku się mieści i jakie jest jego przeznaczenie.

Projekty Sullivana, takie jak Auditorium Building, Carson-Pirie-Scott Building w Chicago czy The Wainwright Building w Saint Louis ukierunkowały późniejszy rozwój budownictwa na całym wschodnim wybrzeżu USA, jak również w Europie. Stąd pomysł aby Sullivan stał się patronem Dnia Wieżowców, które wpisały się na stałe w krajobraz miejski na całym świecie.

Wieżowiec to w definicji budownictwa – wysoki wielokondygnacyjny budynek przeznaczony na potrzeby funkcjonowania hoteli, urzędów, biur czy na potrzeby mieszkaniowe. Wprawdzie nie istnieją ścisłe czy oficjalne regulacje, kiedy możemy mówić o wieżowcu, ale na sklasyfikowanie go właśnie w tej kategorii wpływają (oprócz wysokości): kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem “wysokościowiec”. Według definicji Emporis wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami  czy drapaczami chmur. To ostatnie określenie pierwotnie było żeglarskim terminem oznaczającym wysoki maszt lub żagiel, które przylgnęło do wysokich budynków pod koniec XIX wieku jako wyraz publicznego zachwytu nad potężnymi konstrukcjami wznoszonymi w tamtych czasach w Chicago i Nowym Jorku. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.

fot. Uniwersytet Opolski

 

 

Najnowsze artykuły