Dziś otwarcie tężni na Malince

Punktualnie o 12:00 zacznie działać pierwsza opolska tężnia. To największy tego typu obiekt na Opolszczyźnie. Mamy dla Was garść informacji i ciekawostek na jej temat.

 

Czym jest tężnia solankowa?

Pierwsze tężnie solankowe w na terenie Polski powstawały już w XVII–XVIII wieku. Nie służyły jednak tak jak dziś do inhalacji, a do… produkcji soli kuchennej. Dopiero później stały się inhalatoriami. Współczesne tężnie to nic innego jak drewniana konstrukcja, pokryta gałązkami tarniny służąca do zwiększenia stężenia soli w solance, użytkowana w celu poprawy kondycji naszego organizmu. Najsłynniejsza, ale też najstarsze polskie tężnie znajdują się w Ciechocinku, które są też najstarszymi i największymi w Europie. Tego typu obiekty znajdują się również m.in. w Inowrocławiu, Rabce-Zdrój, czy Krakowie, a od dziś również w Opolu.

Malinka – Zdrój, czyli opolska tężnia

Opolska tężnia to ogólnodostępna atrakcja turystyczna w skali miasta i regionu, jest obiektem o charakterze uzdrowiskowym, stanowiącym naturalny leczniczy inhalator. To największy tego typu obiekt w regionie o powierzchni 532,30 m2 (wraz ze strefą inhalacyjną). Długość tężni to ponad 31m, szerokość  4,26 m, a wysokość  7,75 m, natomiast  powierzchnia ścian tarniny to 305,8 m2. Opolska tężnia to kubiczna bryła składająca się z monolitycznej  niecki zbiornika na solankę oraz szkieletowej konstrukcji tężni z drewna modrzewiowego w postaci ram wypełnionych wiązkami tarniny. Zabudowana jest od strony wschodniej i zachodniej tzw. pergolą pełniącą funkcję przestrzeni inhalacyjnej. Co ważne, obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, osób starszych czy schorowanych.

Jak działa opolska tężnia?

W tężni wykorzystywana jest solanka z Zabłocia, wydobywana z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo – bromowych. Solanka ta jest bogata w minerały takie jak: jod, potas, wapń, magnez oraz cenne mikroelementy. Zawartość jodu w tej solance dochodzi do 140 mg/litr. Podczas spływu solanki po gałązkach tarniny wokół tężni wytworzy się specyficzny mikroklimat, bardzo zbliżony do tego, jakim oddychać możemy nad morzem. Dzięki temu uzyskujemy naturalny leczniczy inhalator, mikroklimat powstały wokół tężni jest bogaty w pierwiastki takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Inhalacje wykorzystuje się w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Tężnię docenią osoby borykające się z chorobami tarczycy czy alergicy.

Budowa opolskiej tężni kosztowała  5,6 mln. zł. brutto. Będzie czynna przez miesięcy od wiosny do jesieni codziennie w godzinach 8-21.

 

 

 

Najnowsze artykuły