Dziś pierwsze wydarzenie w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Festiwal potrwa do soboty

Jest to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. W czasie trwania wydarzenia, oprócz spektakli konkursowych, odbędą się otwarte spotkania z twórcami, wprowadzenia do spektakli, warsztaty oraz spotkanie autorskie.

Opolskie Konfrontacje Teatralne, które od lat cieszą się dużą popularnością, to wyjątkowa okazja do zapoznania się z wyróżnionymi realizacjami teatralnymi z całej Polski. Stanowią one próby zmierzenia się z dramatami powstałymi w innym kontekście historycznym i kulturowym, przynoszącymi odmienną – często bardzo zaskakującą – wiedzę o człowieku.

– Bardzo serdecznie Państwa zapraszam na tegoroczne Opolskie Konfrontacje Teatralne. To już 48.edycja konkursu, który od kilku lat odbywa się jako finał konkursu „Klasyka Żywa” na wystawienie polskiej klasyki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ pokazujemy spektakle z sześciu teatrów z całej Polski – wyjaśnia  Maciej Omylak, asystent artystyczny w Teatrze Jana Kochanowskiego w Opolu.

Konfrontacje rozpoczną się dziś (21.05)  poetyckim wieczorkiem z “Klasyką Żywą” o godz. 18:00, a następnie o godz. 19:00 odbędzie się projekcja filmowa spektaklu konkursowego “Wyzwolenie” w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. – Dzisiejszy spektakl będzie pokazywany w naszym Teatrze w formie projekcji, ponieważ sama formuła spektaklu  i jego zaawansowanie technologiczne jest tak spore, że nie dało się jego przewieźć do Opola, mimo że mamy bardzo nowoczesną scenę – dodaje Omylak.

W czwartek (23.05) w ramach wydarzeń towarzyszących o godz. 17:00 będzie miało miejsce spotkanie z autorkami książki „MOTYL I CEMENT. Artystyczne niespodzianki na opolskich ulicach” z Agnieszką Kanią i Patrycją Kucik. Oficjalna inauguracja festiwalu nastąpi o godz. 18:30, a zaraz po niej o godzinie 19:00 rozpocznie się spektakl towarzyszący “Ziemia Obiecana” w reżyserii Piotra Ratajczaka.

W piątek (24.05) publiczność obejrzy dwa spektakle konkursowe: “Sędziowie” o godz. 18:00 w reż. Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz “Gołoledź” o godz. 20:30 w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie. W sobotę (25.05) o godz. 18:00 zaprezentuje się Teatr Ludowy z Krakowa ze spektaklem “Chłopi”.

W ostatnim dniu Konfrontacji dwa teatry ze spektaklami. Pierwszy z nich to przedstawienie dla dzieci “Przygody Koziołka Matołka” o godz. 15:00 w reż. Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz “Miłość czysta u kąpieli morskich” o godz. 18:00 w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Zwieńczeniem 48. Konfrontacji Teatralnych będzie wyjątkowy koncert o godz. 20:00  “Piosenki o ludziach z duszą” Grażyny Łobaszewskiej i Adama Nowaka z zespołu Raz, Dwa, Trzy po którym nastąpi ogłoszenie przez Jury wyników konkursu.

– Oprócz tego przygotowaliśmy dla Państwa wydarzenia towarzyszące. Każdemu ze spektakli będzie towarzyszyła rozmowa z twórcami i rozmowy będą prowadzone przez Katarzynę Lemańską i  Łukasza Drewniaka. Przygotowaliśmy również dwa warsztaty do spektakli, które będą towarzyszyły spektaklowi „Przygody Kozioła Matoła” i będą nosiły tytuł „O marzeniach, podróży i drodze” oraz spektaklowi „Chłopi” ph. „Historia i herstoria” – mówi Omylak.

W trakcie trwania 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie za okazaniem karnetu lub biletu na spektakl będą mogli wejść bezpłatnie do Galerii Sztuki Współczesnej na wystawę “Salon Wiosenny 2024”

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: https://teatropole.pl/48-festiwal-okt/

 

Najnowsze artykuły