Dzisiaj zaczyna się 18. Opolska Jesień Literacka

Pomimo trudnej sytuacji przy organizacji spotkań kulturalnych, Miejska Biblioteka Publiczna nie zapomina o swoich wiernych czytelnikach i po raz osiemnasty zaprasza na Opolską Jesień Literacką. To już dzisiaj.

Inauguracja odbędzie się 3 listopada (to już dzisiaj) spotkaniem z Marcelem Woźniakiem, autorem książki Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Tematyka nieprzypadkowa, bo 2020 rok to właśnie Rok Leopolda Tyrmanda – pisarza, dziennikarza i publicysty. W  czasach PRL’u starał się nadawać barwy szaremu życiu. Elegancki ubiór, kłócący się ze wszechobecną bylejakoścą, promowanie muzyki jazzowej, u schyłku stalinizmu będącej nie tylko rozrywką, ale symbolem wolności sprawiły, że pisarz stał się arbitrem warszawskiej elegancji. Biografia Tyrmanda, to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. O Złym, który okazuje się Dobrym, oraz o całej szajce Złego. Po spotkaniu z autorem biblioteka przygotowała projekcję filmu „Biedny Lolo” Okruchy z Tyrmanda – kobiety, jazz, człowiek.

Ciekawym spotkaniem będzie rozmowa z Mikołajem Łozińskim, laureatem Paszportu „Polityki”, autorem książki Stramer. Adam Zagajewski w swojej recenzji napisał: „Ta historia, opowieść o biednej, żydowskiej rodzinie mieszkającej w latach międzywojennych w Tarnowie, jest, zdawałoby się, skazana na nieuleczalny smutek i wiadome zakończenie. A jednak Mikołajowi Łozińskiemu udało się wymazać czerń, którą nasza pamięć zabarwia tamte lata. Bohaterowie nie wiedzą, co ich czeka, my wiemy aż za dobrze. Autor pozwala swoim postaciom mylić się, popełniać niezliczone głupstwa; ofiarowuje im życie, niekiedy trywialne, niekiedy pełne sensu, czasem groteskowe, wesołe i tragiczne”.

Warto zajrzeć na spotkanie z Joanną Gierak-Onoszko, tegoroczną laureatką Nike Czytelników za zbiór reportaży 27 śmierci Toby’ego Obeda. Autorka spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. 27 śmierci Toby’ego Obeda to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Joanna Gierak-Onoszko to polska dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. W swoich reportażach i felietonach często poruszała kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka.

Na spotkanie z opolską publicznością przyjedzie również Tomasz Michniewicz,dziennikarz, fotograf, podróżnik i reportażysta, autor takich książek jak: Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata czy Świat równoległy. Przyczynkiem do spotkania będzie najnowsza książka pt. Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata, której premiera planowana jest na 12 listopada.

W ramach spotkań dla dzieci Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkanie i warsztaty z Justyną Bednarek pn. Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! A w Galerii Zamostek MBP wystawa grafiki Moniki Hanulak Cztery pory roku. Wystawę jednocześnie może oglądać 5 osób.

Oprócz wspomnianych spotkań, organizatorzy zapraszają także na rozmowy z Markiem Zagańczykiem i Tomaszem Różyckim, Marią Konwicką, Justyną Suchecką, Wojciechem Tochmanem, Angeliką Kuźniak, Bartoszem Suwińskim, Remigiuszem Grzelą i Ryszardem Koziołkiem.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy, przyjmowane od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00, pod nr tel.: 77 454 80 30. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego spotkania będą transmitowane na Facebooku MBP (facebook.com/mbpopole).

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły