ECO zainwestuje 800 milionów złotych
Grupa Kapitałowa ECO z Energetyką Cieplną Opolszczyzny (ECO SA) jako spółką wiodącą w grupie wyda na inwestycje 800 mln zł do 2028 roku. To założenie nowej strategii GK ECO, przyjętej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ECO SA.
Głównym celem nowej strategii jest wzrost wartości ECO, a jednym z priorytetów realizacja planu dekarbonizacji, czyli inwestycje w majątek, środowisko, technologię oraz ludzi. Zarząd ECO SA otrzymał od Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy ECO SA absolutorium za 2024 rok oraz zgodę na realizację Strategii Rozwoju Grupy Kapitałowej ECO (GK ECO).
Paweł Krawczyk członek zarządu ECO ds. ekonomicznych i Mirosław Romanowicz członek zarządu ECO ds. operacyjnych zostali w czerwcu 2025 roku powołani na kolejną kadencję. W minionej kadencji GK ECO zainwestowała w budowę i modernizację majątku 453 mln zł, redukując emisję CO2 o jedną trzecią.
– Przez ostatnie 5 lat zbudowaliśmy m.in. 7 układów wysokosprawnej kogeneracji gazowej i zabudowaliśmy nowe kotły gazowe o łącznej mocy ponad 35 MW. Wybudowaliśmy instalacje ochrony powietrza ograniczające emisję pyłów, SO2 i NOX w źródłach ciepła o łącznej mocy 100MW. Zbudowaliśmy szereg małych instalacji fotowoltaicznych o mocy ok. 50kW każda, a w Opolu przy ul. Harcerskiej powstała duża farma fotowoltaiczna o mocy 1MW – wylicza Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych.
– Jednym z głównych celów minionej pięcioletniej kadencji było budowanie solidnych podstaw finansowych pozwalających na realizację ambitnych wyzwań rozwojowych. Cel ten został osiągnięty pomimo niekorzystnych warunków, chodzi tu przede wszystkim o okres pandemii oraz o agresję Rosji na Ukrainę – mówi Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO ds. ekonomicznych. – Co prawda produkcja ciepła spadła w tym czasie o 11 procent, ale produkcja energii elektrycznej – dzięki przeprowadzonym inwestycjom – wzrosła o 90 procent. Dziś produkcja prądu to już mocna i zyskowna „druga noga” naszej działalności. Staliśmy się grupą multienergetyczną, bo takie były potrzeby odbiorców naszej energii. Dalszy rozwój GK ECO w dużej mierze warunkowany jest zmieniającymi oczekiwaniami obecnych i potencjalnych klientów.
– Ciągły wzrost efektywności wytwarzania i dostawy ciepła, produkcja energii elektrycznej oraz doskonalenie organizacji to elementy, które systematycznie podnoszą wartość GK ECO – dodaje Mirosław Romanowicz członek zarządu ECO ds. operacyjnych.
Nowa strategia rozwoju Grupy Kapitałowej ECO zakłada, że do 2028 roku wyda ona na inwestycje prawie 800 milionów złotych.




