Europejska dyskusja o rzece Odrze w miejskiej bibliotece

Uczniowie szkół z Opola oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję wziąć udział w debacie w ramach projektu „EurOpole – rzeka podobieństw”. Tym razem będzie to Europejski Panel Dyskusyjny, który zaplanowano na jutro / wtorek 18 czerwca 2024/ w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

W panelu wezmą udział osoby pochodzące z kilku krajów Unii Europejskiej oraz z Wielkiej Brytanii, które obecnie mieszkają w Opolu. Pochodzący z różnych stron Europy “Opolanie”, opowiedzą, jak znaleźli się w Polsce, co im się tu podoba, a co denerwuje, co przypomina im ojczyznę i czy język polski sprawia im problemy. Część dyskusji poświęcona będzie także wydarzeniom z ostatnich 20 lat czyli jubileuszowi wejścia Polski w Unii Europejskiej.

To kolejny element projektu, który ma na celu promocję kultury i historii naszego miasta w kontekście europejskim wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych, ale też wśród mieszkańców miasta. Tworzone przez autorów działania edukacyjno-kulturalne nawiązują do kultury europejskiej, którą tworzy też nasze miasto i rzeka, która przepływa przez trzy kraje Polskę, Czechy i Niemcy.

Dodatkowo w związku ze zbliżającymi się wakacjami organizatorzy chcą by goście panelu opowiedzieli o swoich podróżach po Bułgarii, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Opowieści będą przeplatane pokazami zapierającymi dech w piersiach zdjęciami w niezwykłych zakątków Europy.

Spotkania w ramach tego cyklu odbywają się dwutorowo. Oprócz otwartych debat odbywają się Europejskie Panele Dyskusyjne dla uczniów PSP2 w Opolu, dziś i jutro /poniedziałek 17.06 i wtorek 18.06./ w godzinach przedpołudniowych. Zakończą się one warsztatami plastycznymi, podczas których młodzież pod kierunkiem artystki Katarzyny Chmielewskiej wykona europejskie kolaże. Ze stworzonych dzieł powstaną następnie pamiątkowe puzzle.

Przypomnijmy, że wydarzenia pod auspicjami Miejskiej Biblioteki Publicznej są finansowane ze środków budżetu Województwa Opolskiego w ramach konkursu na realizację przedsięwzięć Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO edycja 2024.

Najbliższe, otwarte spotkanie dla mieszkańców czyli Europejski Panel Dyskusyjny, odbędzie się we wtorek 18 czerwca o godz. 17:00 w Mediatece MBP na II piętrze.

 

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły